Słowacja: Nowy narodowy stadion na Petrżalce

źródło: SME.sk

Choć naturalnym miejscem wydaje się dzisiejszy reprezentacyjny obiekt na Tehelnym polu, przyszły stadion narodowy stanie w dzielnicy Petrżalka, największym blokowisku Bratysławy. Pomieści 25 000 widzów – informuje dziennik „Sme”.

Reklama

Słowacja nie dysponuje dziś stadionem spełniającym wszystkie główne wymogi UEFA i FIFA. Najważniejsze mecze rozgrywane są na Tehelnym polu, które – jak się wydawało – będzie też miejscem budowy nowego stadionu narodowego. Okazuje się jednak, że rząd wybrał inną lokalizację dla tej inwestycji. Obiekt powstanie na słynącej z blokowisk Petrżalce.

Jego pojemność zaplanowano na ok. 25 000, ale mogą tu jeszcze zajść zmiany, ponieważ plan jest na wstępnym etapie. Wiadomo już, że działkę pod obiekt samorząd udostępni za darmo. Nowy rząd z kolei podtrzymał obietnice poprzednich władz o przekazaniu 70 mln € na jego budowę. To jednak nie pokryje wszystkich kosztów. Resztę ma wyłożyć inwestor prywatny, ponieważ stadion będzie budowany na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Kiedy będzie budowany? Tego jeszcze nie wiadomo. Zła wiadomość jest taka, że w budżecie państwa obiecanych 70 mln € nie będzie co najmniej do 2013 roku. Zarządzaniem obiektem ma się zająć słowacki związek piłkarski (SFZ) do spółki z partnerem prywatnym.

Reklama