Nowy projekt: BATE Borysów

źródło: własne

We wtorek ruszyły prace, a w 2012 roku najlepszy zespół Białorusi będzie się cieszył nowym stadionem. Po latach tułaczki w końcu będzie mógł rozgrywać mecze pucharowe w roli gospodarza naprawdę „u siebie”.

Reklama

Jeszcze nigdy nie pokazywaliśmy projektu z Białorusi. Tym lepiej, że ten pierwszy wypadł właśnie na najmocniejszy krajowy klub, a za koncepcję odpowiadają utytułowani architekci ze Słowenii. Widać to zresztą bardzo mocno, a szczególnie dobitnie podobieństwo odczują polscy kibice pamiętający mecz kadry w Mariborze. To właśnie tamten obiekt – Ljudski vrt - jest protoplastą najnowszej białoruskiej areny. To dobry wzór – stadion zdobył w 2009 r. „srebro” w organizowanym przez IAKS plebiscycie na najlepsze obiekty sportowe świata. Wyprzedził m. in. stadion Euro 2008 z Klagenfurtu czy szwajcarskie La Maladiere.

Podobnie wyprofilowany dach i trybuny, niemal identyczna pojemność. Stadion w Borysowie nie będzie jednak kopią tego z Mariboru, bo i różnic nie brakuje. Po pierwsze, na Białorusi powstaną cztery niezależne trybuny, po drugie zadaszenie będzie wyższe i to w nim zamontowane będzie oświetlenie (w Słowenii stoją maszty – przyp. red.). Po trzecie, i najważniejsze, BATE będzie mogło się cieszyć z bardzo efektownej fasady, która stworzy nieregularną sieć z wielkimi, eliptycznymi okami. Do nowoczesnej fasady dołączy wielobarwna kolorystyka krzesełek, odzwierciedlona na zewnątrz analogicznym ubarwieniem trybun.

To najlepszy stadion Białorusi. Jak wypada na tle projektów z Polski? Skomentuj na facebooku »

Obiekt będzie miał pojemność 13 000, co umożliwi BATE wreszcie rozgrywanie meczów pucharowych naprawdę u siebie. W tej chwili od kilku lat każdy pojedynek w Lidze Mistrzów czy Lidze europy wiąże się z wyjazdem do Mińska. Trybuny, jak już zostało powiedziane, podzielono na cztery osobne strefy po każdej stronie boiska. Niższe za bramkami będą miały 17 rzędów, a te wzdłuż boiska 27-28. Znajdą się za to kilkanaście metrów od murawy, bo projektanci przewidzieli łącznie 20m na przestrzeń do rozgrzewki, dla fotoreporterów i na bandy reklamowe.

Nad trybunami wzdłuż murawy po obu stronach pojawią się przeszklone loże. Na głównej trybunie mają to być przestrzenie dla VIP-ów i biznesmenów (250 miejsc), a po przeciwległej stronie powstanie 40 stanowisk dla komentatorów.

Obiekt zaplanowano w gęstej leśnej otulinie, co architekci starali się wykorzystać do maksimum. Postarali się ulokować obiekt tak, by w procesie budowy usunąć jak najmniej istniejących drzew. Świadczą o tym m. in. parkingi, położone między drzewami. Budowa obiektu ruszyła według strony OFIS Arhitekti 9 listopada. Ma się zakończyć w 2012 roku. Finansowanie dzielą między siebie rząd oraz BATE.

Reklama