Nowe stadiony: Puławy, Radzionków i Elbląg

źródło: własne

Jeden niedawno został zmodernizowany, drugi modernizację właśnie przechodzi, a trzeci jeszcze nawet nie był oficjalnie otwarty. Wszystkie uznaliśmy jednak za na tyle ciekawe, by znalazły się wśród polskich obiektów na Stadiony.net.

Reklama

Jako pierwszy w bazie znalazł się bardzo efektowny obiekt powstający w Puławach. Miejski stadion jest częścią większego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, którego otwarcie zaplanowano na połowę przyszłego roku. Sam stadion ma być zagospodarowywany w pierwszym kewartale 2011, a po otwarciu będzie dostępny dla wszystkich miejskich zespołów, na czele z Wisłą.

Trybuny mieszczą 4418 osób pod eleganckim zadaszeniem z lekkiej membrany. O ile trybuna przeciwległa do głównej jest konwencjonalna – na nasypie, ze standardowo wydzielonymi sektorami (w tym tymi na „młyn” gospodarzy i sektor gości), o tyle ta po drugiej stronie boiska wygląda bardzo nietypowo. Widownia jest tu tylko niewielką nadbudową głównego budynku m. in. z szatniami i pomieszczeniami biurowymi. Za to wygląda bardzo efektownie dzięki okazałemu zadaszeniu, odcinającemu ją wizualnie od reszty budynku. Nietypowy jest nie tylko jej kształt, ale też przeznaczenie. Władze MOSiR chcą, by na tej trybunie znalazł się przyszły sektor rodzinny, bo to najbardziej komfortowe miejsca na obiekcie, z dobra infrastrukturą i oddalone od potencjalnie nieprzyjaznych fanatyków obu drużyn.

Podczas gdy w Puławach trwają jeszcze ostatnie prace, w Radzionkowie zakończyły się one latem. Wtedy nad fragmentem trybuny głównej pojawił się daszek, a na stadionie zainstalowano nowe siedziska – część na sektorach głównej trybuny, część w sektorze gości.

Podobne prace ruszają właśnie w Elblągu, gdzie starzejący się, prawie 60-letni obiekt trzeba dostosować do wymogów licencyjnych. Choć kiedyś na trybunach zasiadało 12 000 widzów, dziś zgodnie z przepisami bezpieczeństwa może wejść tylko 1/10 z tej liczby – 1210 osób.

Właśnie zaczynają się prace przy remoncie trybuny. Stalowe sektory przy budynku klubowym zostaną rozebrane i przeniesione, a w ich miejscu staną dwie skromne trybunki na 125 miejsc każda, by spełnić minimum 250 miejsc z zadaszeniem. To jednak nie spełnia aspiracji kibiców, którzy apelują od paru lat o budowę nowoczesnego obiektu w swoim mieście.

Reklama