Nowa budowa: Olimpijski w Kijowie

źródło: własne / ZIK.com.ua

Od dziś możecie oglądać na Stadiony.net aktualizacje z budowy narodowego stadionu naszych sąsiadów. Dziś też dowiedzieliśmy się, że obiekt zostanie oddany dwa miesiące po terminie…

Reklama

Powstał tuż po II wojnie światowej i od lat był największym stadionem w Środkowo-Wschodniej Europie. Chwilowo stracił to miano, bo próżno na nim szukać krzesełek. Ale to wyłącznie wskutek przebudowy, która trwa od grudnia 2008 (rozbiórka ruszyła pół roku wcześniej). I choć za trzy tygodnie miną równo dwa lata od startu prac, do końca jeszcze daleko.

Wczoraj Zachodnia Informacyjna Korporacja zacytowała ministra sportu Rawila Safiulina, który przyznał otwarcie, że do użytku stadion będzie gotowy w sierpniu 2011, a nie z końcem czerwca, jak zakładał dotychczasowy plan. To kolejna zła wiadomość na temat tej inwestycji w ostatnich dniach. Zaledwie tydzień temu usłyszeliśmy, że prace będą kosztowały prawie dwukrotnie więcej, niż pierwotnie szacowano. Zamiast 2 miliardów, 4 lub nawet 4,5 miliarda hrywien.

Przy okazji minister poinformował też, że Lwów będzie gotowy we wrześniu, a nie w sierpniu, jak zapowiadał premier Azarow w zeszłym tygodniu.

Stadion Olimpijski w Kijowie jest przebudowywany według projektu niemieckiej pracowni GMP Architekten, która w Polsce w podobny sposób zaplanowała modernizację Stadionu Śląskiego. W ramach prac narodowy stadion Ukrainy otrzymał nowe trybuny na niższym poziomie, odświeżone górne (za to z zupełnie nową trybuną główną) oraz charakterystyczne zadaszenie.

Reklama