Mundial 2022: Katar (2)

źródło: własne; autor: michał

Całkowicie rozsuwany dach, fasady jak chłodzący wodospad, arabskie forty i namioty – na drugą część prezentacji katarskich stadionów zostawiliśmy to, co w tej kandydaturze najlepsze. Zapraszamy na ostatnią podróż po projektach Kataru na Mundial 2022.

Reklama

Zobacz też innych kandydatów:

Jak już pisaliśmy w poprzedniej części prezentacji Kataru, plan tego maleńkiego kraju jest bardzo ambitny. Ponieważ jednak Katar kompletnie nie potrzebuje tak wielu nowoczesnych i dużych stadionów, ma zamiar ofiarować tymczasowe konstrukcje trybun krajom rozwijającym się. Przy okazji nowoczesne wizje przygotowane dla FIFA w różny sposób zmagają się z problemem uciążliwych czerwcowych upałów na Półwyspie Arabskim. Widzieliście już namioty nad parkingami, zadaszone pasaże, teraz czas na zupełnie nowe metody chłodzenia.

Cudowne czy cudaczne – jakie są projekty Kataru? Czekamy na facebooku »

Lusail Iconic Stadium

Początkowo nie miało go być w katarskiej kandydaturze, ale ostatecznie obiekt w bliskim Dauhy Lusail będzie centralnym punktem Mundialu, jeśli Katar zostanie jego organizatorem. To jeden z niewielu obiektów, których trybuny miałyby nie być zmniejszane po Mistrzostwach, a mówimy tu o pojemności aż 86 250 widzów. Dzięki tym okazałym rozmiarom Lusail Iconic Stadium ma być miejscem meczu otwarcia i finału rozgrywek.

Podobnie jak samo Lusail (najmłodsze miasto Kataru), które ma być w przyszłości chlubą Kataru jako zaawansowane technologicznie miasto, nowy obiekt będzie przełomowy. Będzie posiadał największy na świecie dach zawieszony na stalowych linach, a w dodatku będzie pierwszym obiektem w historii, który będzie miał rozsuwany dach nie tylko nad boiskiem, ale też nad trybunami.

Trybuny i ich kompozycja z zadaszeniem mają przypominać kształt tradycyjnej arabskiej łodzi – dau (pamiętacie Al-Shamal Stadium? On przypomina kadłub tej łodzi). Z tradycją niewiele jednak będą miały wspólnego. Stadion ma dysponować wyjątkową technologią, która używając energii słonecznej będzie schładzać widzów. Temperatury wczesnym latem mogą przekraczać niebezpieczne dla zawodników 40 stopni, ale na obiekcie ma panować „tylko ciepłe” 27. Wokół stadionu pojawią się zadaszone skwery, a obiekt będzie też znakomicie skomunikowany z Dauhą – poprowadzi do niego droga szybkiego ruchu i metro.

Sports City Stadium

To kolejny, trzeci obiekt Kataru, który ma się nie zmniejszać po Mundialu. Co ważniejsze jednak, jego powstanie jest zapewnione niezależnie od decyzji FIFA. Tym ciekawiej będzie spoglądać na Bliski Wschód, bo organizatorzy zapewniają, że Sports City Stadium będzie najbardziej elastyczny pod względem zastosowań. Będzie miał rozsuwany dach nad murawą, częściowo ruchomą murawę oraz przesuwalny dolny pierścień trybun. Dzięki temu będzie mógł zapewnić swoim widzom komfortowe oglądanie zarówno meczów piłkarskich, jak i zawodów lekkoatletycznych.

Nie widzieliśmy dotąd wizualizacji jego wnętrza, za to komitet organizacyjny Kataru 2022 przekonuje, że ten stadion na trzech poziomach trybun pomieści 47 560 osób. Jego architektura ma być połączeniem nowoczesności i kształtów tradycyjnie spotykanych w arabskich namiotach.

Doha Port Stadium

O ile położony niedaleko Sports City Stadium ma być w całości budowany na stałe, o tyle ten obiekt po Mistrzostwach miałby zostać całkowicie zdemontowany. Wszystkie jego trybuny mają trafić do krajów Trzeciego Świata. I choć to tylko obiekt na fazę grupową, nigdy jeszcze nie rozegrano meczu Mistrzostw Świata na stadionie w pełni demontowalnym.

Doha Port Stadium powstanie na sztucznym cyplu w Zatoce Perskiej, dając widzom możliwość przyjazdu wodną taksówką lub promem. Woda zostanie też zastosowana w nietypowy sposób do schładzania stadionu. Według przedstawionej koncepcji zadaszenie i fasady stadionu, imitujące zresztą kształt morskiego jeżowca, mają być przez cały czas polewane wodą. W połączeniu z nocnym podświetleniem ma to dać niepowtarzalny efekt.

Education City Stadium

Wbrew swojej nazwie Education City nie jest pełnoprawnym miastem. Ale ten kompleks wielkich kampusów uniwersyteckich na przedmieściach Dauhy jest ważnym ośrodkiem życia w Katarze. Nowy stadion o pojemności 45 350 miejsc miałby się stać jego sportowym centrum. Wraz z nim mają powstać boiska treningowe, a całość ma uzyskać połączenie szybką koleją z Bahrajnem.

W swojej formie stadion ma przypominać diament o nieregularnym kształcie, który w dzień lśni, a w nocy jaśnieje dzięki efektownemu podświetleniu. Budowa ma się odbyć niezależnie od decyzji FIFA, jej początek zaplanowano na rok 2011. Nie wiadomo jednak, czy w razie odrzucenia kandydatury Kataru obiekt powstanie w projektowanej formie, czy postawione zostaną tylko trybuny stałe. Według planu bowiem, obiekt po Mundialu 2022 miałby zostać pomniejszony do 25 500 miejsc.

Umm-Salal Stadium

W prowincji Umm-Salal znajduje się jeden z najważniejszych historycznie fortów w Katarze i ten zabytek stał się inspiracją dla zaplanowanego w tym miejscu stadionu. Umm-Salal Stadium ma siermiężną bryłę, bo i takie są fortyfikacje, które imituje. Ale że jest to tylko wariacja na temat fortu, kształty są nieregularne, a fasada połyskuje złotym kolorem.

Stadion ma pomieścić 45 120 widzów podczas Mistrzostw Świata, a później zmniejszyć się jak inne – do 25 500. Bardzo dobrą komunikację zapewni bliskość zarówno Dauhy, jak i rosnącego bardzo dynamicznie Lusail.

Qatar University stadium

Dziś w kampusie największego krajowego uniwersytetu stoi stadion lekkoatletyczny. W najbliższych latach ma on jednak ustąpić miejsca zupełnie nowemu obiektowi. Ten, choć zachowa charakterystyczny kształt obiektu z bieżnią, będzie miał trybuny tuż za boiskiem. Pomieszczą 43 520 osób, a po Mistrzostwach zmniejszą się do 23 500.

Dach ma być pokryty lekką membraną. Podobnie będzie z usianymi po pobliskich placach parasolami. Wokół obiektu nie zabraknie też fontann, które swoim kształtem mają nawiązywać do fasady stadionu. Ta ma być raz jednolita, a raz usiana geometrycznymi przestworami o kształtach czerpiących z wzornictwa arabskiego. Obiekt o złocistej fasadzie ma też wpisać się w architekturę kampusu, gdzie nowocześnie ujęte motywy architektury i rzemiosła arabskiego są powszechne.

W przyszłym tygodniu możecie się spodziewać w naszym serwisie kolejnych projektów walczących o Mistrzostwa Świata 2018 i 2022. Zapraszamy!

Reklama