Nowe stadiony: Tajwan

źródło: własne; autor: redakcja

Właściwie Republika Chińska, w rozgrywkach sportowych startująca jako Chińskie Tajpej. Dziwne? To dopiero początek. Ten niewielki kraj nie przykułby naszej uwagi, gdyby nie fakt, że to właśnie tam powstał pierwszy na świecie stadion zasilany wyłącznie słońcem, a w dodatku zaopatrujący w energię mieszkańców okolicy...

Reklama

Tajwan nie jest zwykłym krajem. Według chińskich władz, nie powinien w ogóle być krajem. Z drugiej strony władze w Tajpej uważają, że to one rządzą prawdziwymi Chinami. W politykę się nie mieszamy, za to ze stadionami w Republice Chińskiej też wiążą się niecodzienne historie. Po pierwsze – goszczą mało popularne, choć duże imprezy. Po drugie, jeden z nich jest elektrownią słoneczną. I od niego zaczynamy.

Chcesz zasugerować nam kolejny kraj wart dodania do bazy? Daj znać na Facebooku!

Nienarodowy, choć narodowy

O Kaohsiung Stadium (obecnie Kaohsiung National Stadium) było głośno w maju 2009, kiedy otwarto go przed Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Trudno powiedzieć, czy bardziej jemu przysłużyła się organizacja tej mało znanej imprezy, czy imprezie tak efektowna arena. Niezależnie od szerokości geograficznej niezwykły projekt słynnego japońskiego architekta Toyo Ito stał się w ciągu niewiele ponad roku rozpoznawalny. Nie mogło go więc zabraknąć u nas.

Byłby zapewne tylko kolejnym obiektem lekkoatletycznym, na którym widownia jest daleko od boiska – w Azji to nic nowego. Ale to jedyne, co łączy ten obiekt ze „standardem”. Stadion w Kaohsiung ma trybuny oparte na organicznych w swym kształcie betonowych „kręgach”, a konstrukcja trybun stanowi tułów symbolicznego smoka z zamysłu architektów.

Poza „kręgami” smoka tworzy bardzo efektowne zadaszenie. Ani sektory, ani dach nie okalają stadionu w całości – za jedną z bramek dach skręca w przeciwnych kierunkach, sprawiając wrażenie, że wije się wokół widowni. Dynamizmu dodają mu układane ukośnie elementy konstrukcyjne, które jednocześnie stanowią fasadę obiektu.

Stalowa konstrukcja utrzymuje zaś „łuski”, czyli dach pokryty 13 000 m2 paneli absorbujących energię słoneczną. Dzięki temu obiekt nie tylko jako pierwszy na świecie całkowicie zaspokaja własne zapotrzebowanie na prąd, ale też jest w stanie dostarczyć energię do 80% okolicznych domostw.

W maju 2009 jego pojemność wynosiła 55 000 miejsc, ale po zakończeniu Igrzysk spadła do 40 000. Tymczasowe miejsca mogą jednak powrócić, jeśli w przyszłości pojawi się taka konieczność. To, czego nie wiadomo o obiekcie, to jego cena. Nie ma oficjalnych danych na ten temat, ale szacuje się, że pochłonął ok. 150 mln $. Czy te szacunki są wiarygodne? Nie mogliśmy ustalić.

Narodowy, choć nienarodowy

Choć obiekt z Kaohsiung z nazwy jest obecnie stadionem narodowym, to dom reprezentacji piłkarskiej stanowi wciąż dużo mniejszy i nieporównanie gorszy Chungshan Stadium w stolicy, Tajpej. Ma kształt „typowo piłkarskiego” - nie ma na nim bieżni. Za to trybuny i tak są daleko od boiska, bo pole gry ma tam aż 300x184m. Po dorosłą reprezentacją użytkuje go też zespół U-23, który... występuje w krajowej ekstraklasie.

Obie drużyny w 2007 roku stanęły przed perspektywą utraty swojego obiektu na rzecz... targów ogrodniczych 2010. Władze zdecydowały, że w związku z organizacją międzynarodowej imprezy przez Tajpej, zamkną obiekt już z dwuletnim wyprzedzeniem. Związek piłkarski kategorycznie zaprotestował, bo w omawianym okresie nie było w całym kraju żadnego obiektu poza tym jednym, który spełniałby wymogi FIFA. Termin odłożono w czasie.

Miejski dla niesłyszących

Z odsieczą przyszedł inny obiekt ze stolicy, Taipei Municipal Stadium. W 2006 roku rozpoczęto jego wyburzanie, a w 2009 roku pojawił się już w nowej formie. Zaprojektowany przez firmę Archasia (mieli realizować Stadion Olimpijski w Kijowie) obiekt ma dwie trybuny wzdłuż boiska z okazałym zadaszeniem i dwie niskie za bramkami.

Łączna pojemność to 22 000 miejsc. Pierwszy raz widownię wykorzystano podczas Letnich Igrzysk Osób Niesłyszących w zeszłym roku. Ta międzynarodowa impreza przyczyniła się do remontu lekkoatletycznego obiektu, który w chwili wyburzania starych trybun miał równo 50 lat.

Koncerty i Nowy Rok

Ostatni z dodanych dziś obiektów z piłką nożną – czy sportem w ogóle – nie ma aż tak wiele wspólnego. Największymi imprezami odbywającymi się co roku na Taoyuan County Stadium są koncerty i kwietniowe... obchody Nowego Roku.

Tymczasem obiekt prezentuje się zupełnie przyzwoicie – w 2008 roku przeszedł kosmetyczną modernizację i choć krzesełka ma tylko na częściowo zadaszonej trybunie głównej, wysoka pojemność klasyfikuje go w ścisłej czołówce tajwańskich stadionów. Co ciekawe, stadion ma aż 8 masztów oświetleniowych – po dwa w każdym narożniku.

Reklama