Wielka kopuła w Singapurze ruszy w tym roku

źródło: ChannelNewsAsia.com

W październiku początek wyburzania narodowego stadionu Singapuru. W jego miejscu do 2014 stanie jeden z najdroższych obiektów świata, klimatyzowana kopuła z z wielkim kompleksem rekreacyjnym – informuje ChannelNewsAsia.com.

Reklama

Projekt miał ruszyć jeszcze w 2008 roku, ale kryzys finansowy powstrzymał inwestycję. To dla fundującego ją rządu poważny wydatek, bowiem kompleks rekreacyjny z nowym stadionem narodowym będzie kosztował niebotyczne 1,33 mld $. Jego realizacja rozpocznie się już w tym roku od wyburzania obecnego narodowego obiektu Singapuru.

Później przez kolejne 4 lata będą powstawały poszczególne elementy. Centralnym obiektem będzie stadion lekkoatletyczny dla 55 000 widzów. Będzie posiadał unikalny system cyrkulacji powietrza, który w gorącym klimacie będzie chłodził widzów, działając jak klimatyzacja – każde krzesełko będzie wyposażone w nawiew. Jednocześnie system będzie znacznie tańszy w utrzymaniu. Stadion będzie również posiadał dwupłatowy rozsuwany dach, który umożliwi rozgrywanie zawodów przy trudnej pogodzie. Jednocześnie obiekt nie będzie wtedy pokryty całkiem zamkniętą kopułą – nad częścią trybun znajdzie się otwór umożliwiający widzom podziwianie panoramy miasta.

Poza stadionem w ramach kompleksu powstaną dwie hale widowiskowe (po 3 000 miejsc każda), hala do zawodów kartingowych, 4 boiska do koszykówki, światowej klasy skatepark, pływalnia z basenem olimpijskim (6 000 widzów), park wodny, sztuczny tor do spływu górskiego ("white water"), tory do zawodów wioślarskich i kajakowych, promenada z kompleksem komercyjnym łącząca wszystkie elementy kompleksu.

Reklama