Ukończenie nowego stadionu Galatasaray w październiku

źródło: Hurriyet

Prace na wzgórzu Seyrantepe zakończą się wtedy, co przy Reymonta w Krakowie – 29 października. Pierwsze mecze rozegrane zostaną jednak dopiero wiosną 2011, a rozsuwany dach będzie instalowany jeszcze później – informuje dziennik „Hurriyet”.

Reklama

Stadion mieszczący 52 647 osób ma kosztować w przeliczeniu zaledwie 370 mln złotych. To jednak cena bez uwzględnienia dachu. A łącznie ze zmianami komunikacyjnymi inwestycja pochłonie nawet 171 mln € (ok. 700 mln złotych).

Jej koniec podczas czwartkowej konferencji prasowej władze Galatasaray zapowiedziały na 29 października. W tym terminie gotowy będzie stadion i trybuny wraz z zapleczem, ale za to bez rozsuwanego dachu. Ten zostanie zainstalowany dopiero latem 2011 by nie kazać drużynie dłużej czekać z przeprowadzką. Niewykluczone, że podczas montażu dachu na kilka meczów Galatasaray wyniesie się na inny obiekt.

Ostatecznie stadion będzie lepiej wyposażony niż planowano pierwotnie – dla VIP-ów przeznaczono aż 4845 miejsc zamiast planowanych początkowo 1500. Miejsc parkingowych przy obiekcie będzie 4500, nie 3000. Przy Türk Telekom Arena powstanie stacja metra oraz połączenie z autostradową obwodnicą przebiegającą nieopodal. Dzięki temu obiekt ma się zapełniać i pustoszeć w ciągu 10 minut.

Władze Galatasaray liczą, że dzięki tym udogodnieniom uda im się zgarnąć dla siebie wiele imprez rozrywkowych odbywających się w Stambule, wyprzedzając centra kongresowe i hale widowiskowe. Dzięki temu zapisana na 49 lat dzierżawa obiektu ma przynosić co roku wielomilionowe korzyści.

Reklama