Nowe: Z wizytą w Soczi

źródło: własne

Mundial za nami, kolejny dopiero w 2014 roku. Ale kilka miesięcy wcześniej uwaga całego świata zwróci się na krasnodarski kurort. Już teraz w Soczi powstaje efektowny olimpijski 40-tysięcznik. Zobaczcie projekt i pierwsze zdjęcia z budowy.

Reklama

Podobno jego bryła ma przypominać dwie połówki jajka Fabergé, ale to luźna interpretacja zaproponowana przez autorów koncepcji – Populous i Buro Happold. Faktem jest jednak, że stadion od wielu podobnych odróżniają główne podpory dachu. Nie mają kształtu zwykłych łuków, lecz parabolicznych – proste linie łagodnie łączą się u szczytu.

Trybuny pomieszczą podczas Zimowych Igrzysk 40 000 widzów. Na mecze piłkarskie pojemność wzrośnie do 45 000. Wokół całego boiska powstanie jeden pierścień trybun, a wzdłuż boiska widownia spiętrzy się aż do czterech poziomów – drugi dla zamożnych klientów, a trzeci i czwarty dla pozostałych. Po Olimpiadzie stadion ma się stać obiektem treningowym rosyjskiej reprezentacji, a już został uznany za jedną z kluczowych aren kandydatury do organizacji Mundialu. Dla Rosji jego znaczenie jest tym większe, że budowa już trwa – to „namacalny dowód”, że Rosjanie zdążą w razie otrzymania praw do największej piłkarskiej imprezy świata.

Budowa ma kosztować 63,5 mln $, rozpoczęła się jesienią 2009, a otwarcie zaplanowano na 2012 rok. Obecnie trwa betonowanie fundamentów.

Reklama