Nowe: Wielka Zieleń

źródło: własne; autor: michał

Tytuł to dosłowne tłumaczenie nazwy stadionu – Verdão. To określenie wzięli sobie do serca architekci i stworzyli wizję naprawdę zielonego obiektu, z drzewami i ogrodami w narożnikach. Teraz mieszkańcy Cuiaby szczycą się, że w ich mieście na Mundial 2014 powstaje bardzo europejski obiekt.

Reklama

Jeszcze na początku maja 2010 stał tu rozpadający się stadion z trybunami usypanymi w niecce. Jedna była zadaszona, wszystkie daleko od boiska. To się zmieni. Po rozbiórce już 20 lipca ruszyły prace ziemne na przyszłym obiekcie, których początek możecie oglądać w naszej galerii, powstałej dzięki uprzejmości serwisu „Copa no Pantanal”.

Efektem dwóch lat pracy (koniec zaplanowany na połowę 2012 roku) będzie zupełnie nowy stadion na 42 500 miejsc, na którym w 2014 roku odbędą się mecze grupowe kolejnych Mistrzostw Świata. Na widownię złożą się 4 niezależne, żelbetowe trybuny. Każda z nich będzie dwupoziomowa, wszystkie zadaszone i bardzo bliskie boiska. Wzdłuż pola gry między poziomami pojawi się 80 lóż biznesowych i prasowych. Po Mundialu pojemność obiektu zmniejszy się do 28 000, bo na tyle jest zapotrzebowanie. By to osiągnąć, władze zamierzają rozmontować górny poziom i dach trybun za bramkami.

Przez lata otoczony zielenią obiekt nazywany był Verdão, czyli Wielka Zieleń. Architekci postanowili utrzymać motywy naturalne w wyglądzie stadionu. Fasada będzie się składała w dużej mierze z drewna miejscami pokrytego płożącą roślinnością. Między trybunami, w narożnikach pojawią się z kolei drzewa, a po demontaży górnych partii trybun za bramkami ich powierzchnię pokryje trawa.

Pod nią znajdzie się bogata infrastruktura konferencyjna i handlowa – władze liczą, że ten obiekt stanie się wielofunkcyjnym centrum rozrywki i rekreacji. Sprzyjać temu będzie otoczenie obiektu. Nie będzie żadnych ulic – te przebiegną częściowo pod ziemią, a na powierzchni mieszkańcy otrzymają baseny, boiska do koszykówki czy skatepark.

Projekt przygotowała pracownia GCP Arquitetos, całość będzie kosztowała 342 mln R$ (ok. 612 mln zł), które pochodzą z budżetu centralnego, w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata 2014.

Reklama