Nowe stadiony: Zielono-czerwona Irlandia

źródło: własne

Zanim pokażemy wam kolejną porcję polskich obiektów, szybka aktualizacja irlandzkiego działu. Nie moglibyśmy pominąć nowego narodowego stadionu piłkarzy Irlandii. Do kompletu dodajemy również najnowszy obiekt rugby w Limerick, który od modernizacji w 2008 otwierał już... igrzyska.

Reklama

Na wstępie wielkie podziękowania dla Was, drodzy Użytkownicy. Kiedy w zeszłym tygodniu prosiliśmy o nadsyłanie ciekawych stadionów z Polski, które warto dodać do bazy, nie spodziewaliśmy się takiego odzewu. Dziękujemy za zaangażowanie w rozwój serwisu! Dzięki Wam już wkrótce kolejna pula kameralnych stadionów z Polski zasili Stadiony.net. Już teraz prosimy o więcej – jeśli w Waszej okolicy jest dobry stadion, a my powinniśmy go zaprezentować całej piłkarskiej Polsce, dajcie nam znać.

Teraz już przenosimy się do Irlandii. W Dublinie w maju otwarto bardzo ciekawy obiekt, powstały w miejscu słynnego Lansdowne Road. Za swoim poprzednikiem Aviva Stadium (10-letnia umowa sponsorska) utrzymał niesymetryczną bryłę, ubierając ją jednak w nowoczesną formę. Fasadę stadionu stanowią szklane fale – ruchome żaluzje, które odbijają na stadionie niebo, jednocześnie gwarantując odpowiednie oświetlenie wnętrza. Za projekt odpowiada angielsko-irlandzki zespół z biur Populous i Scott Tallon Walker.

Wewnątrz 50-tysięczne trybuny okalają boisko jak podkowa, z czwartej strony stoi jedynie niewielka trybunka, pozwalając pozostałym oglądać Dublin w oddali. Wyższe trybuny mają trzy poziomy – najniższy i najwyższy dla zwykłych kibiców, a środkowy dla klientów biznesowych. Łącznie strefa ekskluzywnych miejsc liczy 12 300 foteli, z czego 1300 znajduje się w skyboksach.

Podczas gdy w Dublinie trybuny zdobią intensywnie zielone krzesełka, w Limerick wybrano odcienie czerwieni dla zmodernizowanego Thomond Park. Stadion służący aż trzem drużynom rugby może jednocześnie być wykorzystywany jako obiekt piłkarski, będąc trzecim co do wielkości obiektem Irlandii. Jego trybuny mieszczą 25 630 osób, z czego 15 100 znajdzie miejsca na trybunach siedzących, a pozostali muszą stać.

O pojemności decydują dwie nowe trybuny wzdłuż boiska, których wysokie łuki zadaszenia zdecydowanie górują nad otaczającą obiekt architekturą. To właśnie one powstały podczas zakończonej w 2008 roku modernizacji. Autorem koncepcji jest znane biuro AFL Architects, odpowiedzialne m. in. za stadion Mistrzostw Świata w Polokwane.

Na początku czerwca Thomond Park byl miejscem ceremonii otwarcia narodowych igrzysk specjalnych Irlandii, które organizował właśnie Limerick.

Reklama