Kaliningrad dostanie stadion jak w Gdańsku?

źródło: własne

Czy w oddalonym o zaledwie 130km Kaliningradzie powstanie obiekt rozmiarem i formą zbliżony do gdańskiej Areny? Właśnie taką wizję Rosjanie przesłali do FIFA, próbując przekonać światową federację do przyznania im organizacji Mistrzostw Świata w 2018 lub 2022 roku.

Reklama

Pojemność stadionu w Gdańsku to ok. 44 000 widzów. Tego przewidzianego dla Kaliningradu – dokładnie 44 015. Wewnątrz dwa poziomy trybun o nieregularnym kształcie na górnej koronie. Fasada mieniąca się złotymi barwami w słońcu – to podobieństwa budowanego w Gdańsku stadionu i tego z oficjalnego wniosku Rosji do organizacji Mundialu 2018/22.

Gdański stadion projektowali Niemcy, podobnie jak ten z Kaliningradu. Choć nie ci sami – odpowiednio biura z Dusseldorfu i Hamburga. Oba obiekty ma wyróżniać doskonała widoczność z każdego miejsca na trybunach i nawiązanie do motywów lokalnych. W Gdańsku mowa o „złocie Bałtyku”, czyli bursztynie. W Królewcu, choć forma jest podobna, inspiracja była zupełnie inna. Ciemnozłota barwa ma nawiązywać do złoconych kopuł miejscowych cerkwi. – Architekci nie oglądali się na inne obiekty, czerpiąc inspirację z architektury samego miasta i jego budynków, jak barokowa architektura czy złote dachy miejscowych kościołów – przekonuje Stadiony.net Andreas Herren z działu komunikacji w sztabie rosyjskiej kandydatury. Jak wygląda projekt dla Kaliningradu? Zobaczcie:

Istotnie, o ile podobieństw nie brakuje, o tyle wizja hamburskich projektantów ma też wyraźne różnice względem tej gdańskiej, jak obniżony dach za bramkami, faktura fasady czy wreszcie ukształtowanie bezpośredniego otoczenia obiektu.

Herren przypomina, że to wstępna wizja i jej realizacja jest uzależniona nie tylko od samej decyzji o przyznaniu Rosji Mistrzostw. Nawet jeśli FIFA zdecyduje się na bardzo efektowny i wielokrotnie chwalony wniosek Rosji, wybór miast to wciąż sprawa otwarta. Nie wspominając o możliwości zmiany projektu, jak to miało miejsce w przypadku stadionu Dynama Moskwa. W maju do FIFA trafiły oficjalne dokumenty, a już w lipcu okazało się, że realizowany będzie tam inny, znacznie bardziej imponujący projekt.

Tym nieco prowokacyjnym i luźnym porównaniem zapowiadamy prezentację wszystkich projektów planowanych w Rosji z okazji kandydatury do Mundialu. Komplet 16 obiektów zobaczycie na Stadiony.net w najbliższym czasie.

Reklama