Klimatyzacja da Katarowi Mundial?

źródło: ConstructionWeekOnline.com

Władze emiratu postanowiły udowodnić FIFA, że rekordowe upały Półwypu Arabskiego nie przeszkodzą piłkarzom. W tym celu zbudują makietę stadionu ze sprawnym systemem klimatyzacji – informuje Conastruction Week Online.

Reklama

Choć niespełna milionowe państewko wydaje się zupełnie bez szans w walce o największy turniej sportowy świata, nie ustaje w wysiłkach. W końcu w razie zwycięstwa na miesiąc liczba ludności mogłaby się podwoić, a prestiż na świecie znacznie by wzrósł. Dlatego Katar wydaje się zdeterminowany by pokazać światu, że można na Półwyspie Arabskim zorganizować Mundial.

Pieniądze nie są dla Kataru problemem – władze są w stanie zbudować wszystko, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Świadczą o tym choćby efektowne projekty stadionów, jakie już przygotowało niemieckie biuro projektowe Albert Speer & Partner. Postaramy się zaprezentować je Wam w najbliższym czasie.

Ale pieniądze nie wszystko mogą zmienić – przede wszystkim nie mają wpływu na pogodę, która w Katarze jest wyjątkowo nieprzychylna piłce. W tym roku temperatury już dobiły do 45 stopni, a nocą jest niewiele lepiej – 30. Według FIFA w takich warunkach piłkarze są wyczerpani już po 51 minutach. Dlatego Katar zamierza udowodnić, że piłkarze tej temperatury nie odczują. Stadiony planowane na Mundial mają być klimatyzowane. Jak zadziała system, działacze światowej federacji przekonają się oglądając działanie makiety budowanej specjalnie dla nich.

Reklama