Zgłębiając problem murawy do korzeni…

źródło: HeraldScotland.co.uk; autor: Michał

Szkocki „The Herald” przybliża czytelnikom trudną pracę osób odpowiedzialnych za murawy na Wyspach. Prawda jest taka, że na dużych i nowoczesnych stadionach trawa… nie powinna rosnąć wcale. Zapraszamy na tłumaczenie.

Reklama

- Nowoczesne stadiony piłkarskie to osobny mikroklimat. Poza wszystkim, trawa nigdy nie powinna tam rosnąć – tak szczery komentarz dał w czwartek Derek Walder, konsultant przy Instytucie Konserwacji Zieleni, który ma 8 tys. członków w Wielkiej Brytanii. Te borykające się od lat z problemami osoby usiłują uczynić boiska zdatnymi do gry przez mieszankę pracy, botaniki, biologii i chemii. Lepsze odwadnianie, nawadnianie, podgrzewanie muraw – to wszystko błogosławieństwa i przekleństwa jednocześnie.

- Trawa to żyjąca roślina i ma ograniczoną wytrzymałość – twierdzi Walder. – Ale kiedy ma się środki na inwestycje, maszynerię i wyszkolony personel, nawet rugby i futbol można połączyć, jak w Wigan czy Hull. Problemy zaczynają się, gdy księgowi wymagają od murawy zbyt wiele – za dużo koncertów i podobnych imprez.

Bill Gillespie to konsultant Professional Sports Turf Design, jednej z największych firm zajmujących się agronomią w Europie. Ich lista klientów obejmuje rządy, samorządy, boiska ok. 30 dużych stadionów, 50 nowych pól golfowych i 27 torów wyścigowych. – Nie ma jednego standardu możliwego do zastosowania na każdym boisku piłkarskim – twierdzi. – Ale w nowoczesnej kulturze nie do pomyślenia jest utrata choćby jednego meczu. W tym roku w Szkocji zima nas zaskoczyła, bo była naprawdę. Normalnie największym naszym problemem są opady deszczu.

- Celtic Park jest zabudowanym ze wszystkich stron obiektem jak niemal każdy, a jednak ma dobrą nawierzchnię. Jest zadowalająca i świadczy o nakładach ze strony klubu. Standard kultury trawy jest bardzo dobry i poprawnie zarządzany – dodaje Gillespie.

Problemy

Nowoczesne stadiony są często otoczone zadaszeniem zachodzącym nad murawę. To powstrzymuje naturalne elementy – promienie słoneczne, wiatr czy deszcz. Podgrzewanie murawy może zapobiec rozgrywaniu meczów na zmarzniętym boisku, ale niewłaściwie użyte może spowodować np. pękanie powierzchni, np. kiedy temperatura spadnie poniżej zera przy włączonym nawadnianiu.

Rozwiązania

Specjalne oświetlenie ultrafioletowe jest stosowane zarówno przez Rangers, jak i Celtic by pobudzić wzrost trawy, gdy warunki naturalne temu nie sprzyjają. Arsenal, którego murawę Instytut Konserwacji Zieleni uznał za jedną z najlepszych w Europie, to jeden z wielu klubów Premier League również korzystających z tego systemu.

Na Old Trafford jest system pokrywający naraz pół boiska. Oświetlenie na najwyższym poziomie jest w stanie zapewnić przy pomocy komputera warunki tak bliskie naturalnych, jak to tylko możliwe. Ajax wymieniał swoją murawę w szczycie nawet 30 razy do roku, powodując protest kibiców, którzy przyprowadzili na murawę… krowy.

Reklama