Putin ręczy za Rosję w walce o Mundial

źródło: InsideWorldFootball.biz

Rosyjski premier podpisał w poniedziałek gwarancje rządowe, dotyczące najważniejszych kwestii organizacyjnych Mistrzostw Świata 2018/22. Zapowiedział budowę nowych stadionów, ale rząd jest zdeterminowany pomóc w wielu kwestiach – podaje InsideWorldFootball.biz.

Reklama

Władimir Putin nie pierwszy raz wykazuje się zaangażowaniem w projekty sportowe realizowane przez Rosję. Wcześniej jako prezydent wspierał zdecydowanie starania swojego kraju o organizację Igrzysk Olimpijskich w Soczi. W poniedziałek, tym razem jako premier, udzielił gwarancji rządowych. Federacja Rosyjska ma się zająć m. in. sprawami bezpieczeństwa, podatków i budową nowych, typowo piłkarskich obiektów.

Choć obecnie nowoczesne stadiony skupiają się wokół Moskwy, stolica wcale nie ma dominować nad innymi miastami. Rosjanie swoją kandydaturę do organizacji Mundialu 2018 lub 2022 (organizatorzy obu wybierane są jednocześnie – przyp. red.) podzielili aż na 5 stref geograficznych. Pierwszą, najbliższą Polsce będą stanowiły Kaliningrad i Sankt Petersburg. Drugą Moskwa i Podolsk. Najliczniejsza trzecia strefa to aż z sześciu miast: Jarosławia, Niżnego Nowogrodu, Kazana, Sarańska, Samary i Wołgogradu. Czwarta, południowa strefa, to Rostów nad Donem, Krasnodar i gospodarz Igrzysk 2014 – Soczi. Ostatnią, najdalej wysuniętą na wschód strefę, będzie stanowić Jekaterynburg.

Komplet dokumentów wszyscy kandydaci przekażą FIFA 14 maja w Zurychu. O organizację starają się: Anglia, Australia, Belgia i Holandia, Japonia, Katar, Korea Południowa, Portugalia i Hiszpania, Rosja i Stany Zjednoczone. FIFA dokona wyboru organizatorów Mundiali w 2018 i 2022 już 2. grudnia 2010.

Reklama