Nowy projekt: Swedbank Arena

źródło: własne

Narodowy stadion Szwecji jest w budowie od kilku miesięcy. Choć jego projekt już prezentowaliśmy, to od wstępnych wizualizacji zmieniło się niemal wszystko. Bez zmian pojemność – 50 tys. miejsc. Koszt ogromnego kompleksu z centrum handlowym, hotelami, mieszkaniami i innymi budynkami to ok. 2,5 miliarda złotych.

Reklama

Podobnie jak dotychczasowy obiekt narodowy Szwecji, nowa arena nie powstanie w samym Sztokholmie, a pod miastem, w Solnej. Będzie jednak bardzo dobrze skomunikowana ze Stolicą, ponieważ tuż obok znajduje się ważny dworzec kolejowy, który od centralnej stacji Sztokholmu dzieli tylko 6 kilometrów. Będzie też stacja metra, 10 linii autobusowych, a do tego przy obiekcie powstanie ok. 4 tys. miejsc parkingowych.

Obiekt jest w budowie od 7. grudnia, ale realizowany projekt nie ma wiele wspólnego z prezentowaną przez nas wcześniej koncepcją. Zamiast bardzo oryginalnej, masywnej bryły o ostrych kształtach i wysokich „iglicach” powstanie bardziej klasyczny obiekt, choć niezmiennie nad projektem pracowali architekci czterech wielkich biur. Trzy z nich to pracownie skandynawskie (na czele z firmą Berga, w której nad stadionem pracował Polak – Adam Wycichowski), a czwartą jest globalny gigant, Populous.

Choć zmieniła się bryła i fasady zaprojektowanego stadionu, główne wytyczne pozostały takie same. Obiekt pomieści 50 tys. widzów na trzech pierścieniach trybun i będzie miał rozsuwane zadaszenie nad murawą. Podczas koncertów jego pojemność wzrośnie nawet do 65 tys.

Projekt pochłonie ok. 2,3 mld koron, czyli po przeliczeniu nieznacznie poniżej miliarda złotych. Znacznie więcej pochłoną za to okoliczne budynki, ponieważ w miejscu budowy zaplanowano również wiele innych obiektów użytkowych. Ma być najwyższy w Szwecji hotel na 400 pokoi, 2 tys. mieszkań, galeria handlowa (240 sklepów), restauracje, biura i obiekty wystawiennicze – zatrudnienie w tym miejscu ma znaleźć aż 10 tys. osób.

Obiekt będzie nosił komercyjną nazwę Swedbank Arena od miejscowego banku, który w podobny sposób sponsoruje dwa inne obiekty w Szwecji: Swedbank Stadion w Malmoe i Swedbank Park w Vasteras. Umowa z narodowym stadionem obowiązuje do 2023 roku i jest warta ok. 153 miliony koron.

Reklama