Największe stadiony zgasną na godzinę

źródło: własne

W sobotę o 20:30 zgasną iluminacje w milionach domów, znikną też efektowne iluminacje znanych budynków. Wśród nich nie braknie najbardziej znanych obiektów sportowych świata.

Reklama

Przybierająca na sile z roku na rok akcja gaszenia świateł na godzinę tym razem obejmie wiele z najbardziej znanych i najpiękniejszych stadionów świata. Kosztowne iluminacje olbrzymich aren zgasną dziś o 20:30 (oczywiście lokalnego czasu) m. in. na:

Problemem jest jednak wyłączenie oświetlenia na tych arenach, które będą dziś wykorzystywane w trakcie wieczornych meczów. Niejednokrotnie przerwanie dostaw prądu na godzinę i ponowne uruchomienie instalacji mogłoby pochłonąć więcej elektryczności niż przez tę godzinę udałoby się oszczędzić. Taki przypadek zdarzy się w Bombaju, gdzie szlagierowy mecz odbędzie się zgodnie z planem, a kibice zostaną poproszeni na telebimach o uczestnictwo w akcji po spotkaniu.

Akcja „Godzina dla Ziemi” (ang. Earth Hour) ruszyła w Sydney w 2007 roku i od tego czasu odbywa się w każdą ostatnią sobotę marca. Obywatele i firmy są zachęcane do wyłączania wszystkich urządzeń pochłaniających prąd na 60 minut, między 20:30 a 21:30. Ma to być sygnał dla władz, by zaczęły przeciwdziałać zmianom klimatycznym. W tym roku zasięg ma być rekordowy – akcja obejmie 126 krajów. Akcję koordynuje WWF.

Reklama