MŚ w lekkoatletyce na Śląskim?!

źródło: WP.pl, TVN24.pl

Nie udało się z Euro 2012, więc na osłodę Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce? To nie żart, PZLA zgłosił kandydaturę Chorzowa do organizacji MŚ w 2015 roku. Obecnie na Stadionie Śląskim trwa kolejna modernizacja, która umożliwi „kotłowi czarownic” równorzędną rywalizację z arenami Pekinu i Londynu - informuje tvn24.pl.

Reklama

- Chcemy by Śląski stał się areną mistrzostw świata w 2015 roku. Zgłosiliśmy kandydaturę stadionu do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - powiedział „Dziennikowi Zachodniemu” Marek Szczerbowski, dyrektor Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Na odpowiedź Związku nie trzeba było długo czekać. - 10 marca złożyliśmy wstępne zgłoszenie - potwierdził sekretarz generalny PZLA Jan Ślęzak. Związek uzyskał już nawet poparcie władz samorządowych. - Odpowiedź marszałka województwa Bogusława Śmigielskiego była oczywiście pozytywna. Przecież trwająca właśnie modernizacja stadionu zakłada, że będzie on areną zmagań nie tylko piłkarskich, ale i lekkoatletycznych na najwyższym poziomie - powiedziała rzeczniczka marszałka Aleksandra Marzyńska.

Od prawie pół roku na byłym już Stadionie Narodowym trwa intensywna przebudowa. Usunięta została już wieża, maszty oświetleniowe oraz znajdujący się pod nimi wał ziemny. Trybuna zachodnia zostanie zbudowana od podstaw, znacznie bliżej bieżni niż jej wysłużona poprzedniczka. Ponadto obiekt zyska nowe, mocniejsze oświetlenie (2000 luksów) oraz bardzo efektowne całkowite zadaszenie. Pojemność zwiększy się o 8 tys. miejsc z 47 do 55 tys. Koszt modernizacji wyniesie 338 mln zł. Prace maja trwać w sumie 21 miesięcy, po których Stadion Śląski zyska klasę „elite”.

Wbrew pozorom Chorzów w wyścigu o organizację Mistrzostw wcale nie stoi na straconej pozycji. Mało prawdopodobny wydaje się wybór Londynu, który ugości najlepszych lekkoatletów z całego świata trzy lata wcześniej, podczas Igrzysk Olimpijskich. Te stosunkowo niedawno organizowali też Chińczycy. To jednak oczywiście nie wystarczy i konieczne będzie przeprowadzenie wielu inwestycji. Z tym jednak może nie być aż tak źle. Przegrana w rywalizacji o goszczenie Euro 2012 nie przekreśliła wszystkich planów związanych z organizacją imprezy.

Wybór gospodarza Mistrzostw nastąpi w listopadzie, na posiedzeniu Rady IAAF w Monte Carlo.

Reklama