Płock: Stadion w dwóch wariantach

źródło: www.wisla.plock.pl; autor: qvist

Gotowa jest już koncepcja modernizacji stadionu Wisły Płock przy ul. Łukasiewicza. Przygotowała ją firma „Strzelecki Biuro Architektoniczne” z Zielonej Góry.

Reklama

Modernizacja stadionu im. Kazimierza Górskiego ma na celu dostosowanie go do wymogów licencyjnych PZPN i FIFA. Według założeń obiekt ma mieć oryginalną i estetyczną bryłę, która stanie się jednym z wizualnych symboli Płocka. Koncepcja zakłada dwa poziomy trybun o powierzchni blisko 4 tys. m kw. Zasiądzie na nich 15 tys. osób. Cały obiekt będzie monitorowany, co da możliwość identyfikacji wszystkich kibiców. Dla fanów piłki nożnej, którzy będą przyjeżdżać do Płocka, zaplanowano bezpieczny, odizolowany i bezkolizyjny dostęp z parkingu do trybuny południowo-zachodniej. Powstaną też nowe obiekty usługowe: gastronomiczne i handlowe.

Koncepcja zakłada dwa warianty lokalizacji płyt boiska głównego i treningowego oraz trybun. Oba przewidują maksymalne zmniejszenie odległości pomiędzy płytą boiska a trybunami. Przy takim rozwiązaniu za trybuną wschodnią będzie mogło powstać boisko treningowe. Wariant I zakłada wyburzenie trybuny zachodniej wraz z całym budynkiem oraz trybuny wschodniej. Wszystkie nowe trybuny będą zadaszone i zostaną wybudowane jak najbliżej płyty boiska. W wariancie II przewidziano maksymalne przesunięcie płyty boiska wraz ze wszystkimi istniejącymi instalacjami w kierunku trybuny zachodniej. Trybuna wschodnia zostałaby wyburzona, powstałyby nowe trybuny: północna, wschodnia i południowa. W tę ostatnią wkomponowany ma być istniejący budynek, który obecnie spełnia rolę zaplecza dla piłkarzy. Oba warianty zakładają, że stadion zostanie wyposażony w nowy system oświetlenia oraz - ze względu na zadaszenie - niezależny system oświetlenia awaryjnego.

Na poziomie zerowym zaprojektowano szatnie dla zawodników dwóch drużyn oraz zaplecze dla trenerów i sędziów. Pomiędzy wyjściami przewidziano strefę kontaktów mediów z zawodnikami po meczu. Na najniższym poziomie znajdą się również gabinety odnowy biologicznej oraz zaplecze magazynowo-techniczne wraz z garażem dla pojazdów technicznych. Zawodnicy do szatni dostawać się będą z boku stadionu zadaszonym i ogrodzonym wejściem, pod które podjechać będą mogły też autokary.
Koncepcja modernizacji przewiduje również parkingi, zarówno dla kibiców gości, jak i gospodarzy. Wjazd dla przyjezdnych będzie odbywał się od strony ul. 7 Czerwca. Tam też przygotowane będą osobne kasy, sklep, depozyt oraz pomieszczenia ochrony i parking dla 11 autokarów.

Koncepcja przebudowy została tak przygotowana, aby możliwe było rozłożenie inwestycji na etapy. Określono też koszty projektu w zależności od wariantu, który będzie realizowany: wariant I - 98 mln 531 tys. zł., wariant II 99 mln 950 tys. zł. Kolejnym krokiem, po wyborze wariantu, będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu.

Reklama