Gorzów Wlkp.: budujemy wielki stadion na poligonach

źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów

Pod jednym dachem dwie hale lekkoatletyczne i druga widowiskowo-sportowa. Do tego boisko piłkarskie z zadaszonymi trybunami na 15 tys. miejsc oraz boiska ze sztuczną murawą, korty, hotel i basen. Koncepcja Centralnego Ośrodka Sportowego w Gorzowie już gotowa

Reklama

Teraz projekt koncepcji kompleksu sportowego czeka na zatwierdzenie przez przedstawicieli miasta i Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej. Następnie miasto zleci projekt budowlany, który ma być gotowy w przyszłym roku tak, aby jeszcze w 2009 r. można było ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji. Magistrat i uczelnia spieszą się, ponieważ inwestycja na poligonach przy ul. Mironickiej ma być finansowana w znacznym stopniu z pieniędzy rządowych, których beneficjentem będzie ZWKF. Gorzowski kompleks sportowy znalazł się w rządowym programie "Budowa Obiektów Strategicznych dla Sportu Polskiego". - Te pieniądze są "naznaczone", ale musimy z całą inwestycją zmieścić się w latach 2010-2012 - mówi Wiesław Kuhnert, wicekanclerz ZWKF. - Z koncepcją opracowaną przez pracownię Romankiewicz Heck pojedziemy do Ministerstwa Sportu rozmawiać o terminach i pieniądzach.

Podczas prac nad koncepcją "Centralnego Ośrodka Sportowego" (nazwa robocza) największym problemem było pogodzenie warunków, jakie stawiały kluby sportowe, z oczekiwaniami uczelni dotyczącymi hali lekkoatletycznej. Hala dla królowej sportu musi być większa, a obiekt dla sportów zespołowych wymaga ustawienia trybun dla kibiców jak najbliżej boisk. Ostatecznie udało się znaleźć kompromis. Pod jednym dachem znajdą się dwie hale ze wspólnym zapleczem sanitarnym i technicznym. - Hala lekkoatletyczna będzie z sześciotorową, okrężną bieżnią o długości 200 m. Będziemy mogli rozgrywać tu Halowe Mistrzostwa Polski - mówi wicekanclerz Kuhnert. - Z kolei hala widowiskowo-sportowa pomieści aż 5 tys. kibiców. Ok. 3 tys. miejsc zaplanowano na rozkładanych i przesuwanych trybunach, dowolnie ustawianych przy różnych rozmiarach boisk, a podczas organizacji koncertów trybuny można będzie całkowicie złożyć.

Inwestycje wstępnie oszacowano na ponad 100 mln zł. Ma się tam znaleźć także: stadion piłkarski na 15 tys. kibiców i pięć boisk treningowych. Przy ul. Mironickiej powstanie również stadion lekkoatletyczny z trybunami na ok. 1,5-2 tys. miejsc oraz odkryte i zadaszone korty tenisowe. W ośrodku przewidziano również miejsce na odkryty basen.

Reklama