Projektant dla Kijowa do końca lipca

źródło: DPA; autor: Michał

Konkurs na projekt stadionu zakończył się jeszcze wiosną, ale projektu brak. Po upadku negocjacji z taiwańską pracownią, władze chcą zaangażować najlepszych światowych specjalistów. O projekt starają się dwie firmy- Foster & Partners i GMP.

Reklama

Po nerwowej wymianie zdań współpraca między pracownią Archasia a rządem ukraińskim skończyła się odrzuceniem projektu, który jednogłośnie wygrał międzynarodowy konkurs. Władze ukraińskie rozpoczęły negocjacje z dwoma wielkimi biurami architektonicznymi: Foster & Partners oraz von Gerkan, Merg und Partners (GMP). Obie firmy to wielcy gracze na polu architektury sportowej. Pierwsza odpowiada za projekty m. in. Nou Camp czy Wembley. Druga zaś zgarnęła najwięcej z puli stadionów Mundiali w 2006 (Berlin, Kolonia, Frankfurt) i 2010 (Kapsztad, Durban, Port Elizabeth).

Wykonawca projektu ma być wybrany do końca lipca 2008, a realizacja projektów ma się zmieścić w 24 miesiącach. Według wicepremiera Vasiliuka inwestycja ma kosztowac ok. 200mln $. To o 100mln mniej, niż zakłądał projekt Taiwańczyków.

Reklama