Super Bowl w "oborze"!

źródło: własne

Niespełna pół roku przed Euro 2012 oczy całego sportowego Świata zwrócą się na Indianapolis, gdzie odbędzie się 45. edycja Super Bowl. Gospodarzem imprezy będzie jeden z najbardziej kontrowersyjnych stadionów, nazywany złośliwie oborą lub magazynem.

Reklama

Właściciele amerykańskiej ligi NFL zebrali się dziś w Atlancie, by wybrać gospodarza Super Bowl 2012. Obyło się bez niespodzianek, wybrano Lucas Oil Stadium w Indianapolis. To ostatni z trójki nowobudowanych olbrzymów w USA, który nie miał jeszcze przyznanej organizacji Super Bowl. Mieszczący 65 000 kibiców Cardinals Stadium gościł imprezę w lutym tego roku, a rosnący w Arlington stutysięczny Cowboys Stadium przyjmie najlepsze drużyny NFL w 2011.

Lucas Oil Stadium zasłynął nietypową architekturą. Krytycy nazywają go największą stodołą Świata- w końcu pomieści w komfortowych warunkach 63 000 widzów (a na Super Bowl nawet 70 000). Entuzjaści mówią, że taki stadion mógł powstać tylko w Indianapolis, w którego architekturę wpisuje się znakomicie. O to, by budził podziw, zadbali architekci ze znanego amerykańskiego studia HKS (m. in. Cowboys Stadium, Stanley Park). Lucas Oil Stadium będzie miał wszystko, co najnowocześniejsze: rozsuwany dach i znane już z poprzedniego projektu tej pracowni rozsuwane szklane ściany za bramkami. Ułożenie obiektu sprawia, że po rozsunięciu olbrzymiej tafli kibice zobaczą panoramę dzielnicy biznesowej.

Początkowo miał kosztować 500mln $, obecnie mówi się o przynajmniej 625mln. Suma najprawdopodobniej nie wzrośnie już znacząco, bo w połowie sierpnia 2008 nastąpi otwarcie obiektu. Poza meczami futbolowymi stadion będzie dostosowany do potrzeb piłki nożnej i będą się na nim odbywać mecze... koszykówki. Rozgrywki Final Four kobiet i mężczyzn będzie mogło oglądać nawet 80 000 kibiców! Terminarz dopełnią konwencje i koncerty, a strefa dla biznesmenów zapewni odpowiednie dochody. Stadion ma aż 14 standardów lóż, w sumie 143 pomieszczenia dla najbogatszych! Najtańsza kosztuje 65 000$ na sezon, najdroższa 275 000. A wszystkie, choć często w stanie surowym, już są... wyprzedane do 2013. Żeby dopisać się na listę oczekujących trzeba wpłacić 1 000$ bezzwrotnej kaucji- i chętnych nie brakuje.

Miejsca organizacji nadchodzących meczów Super Bowl:

Reklama