Stadion Wisły będzie większy

źródło: Dziennik

Projekt trybuny wschodniej jest już na ukończeniu, a tymczasem znów zmieniła się koncepcja trybuny głównej. Zgodnie z nowym pomysłem głównego architekta, trybuna będzie miała aż trzy poziomy. Pojemność stadionu wzrośnie do prawie 40 000 miejsc.

Reklama

Specjalnie dla Dziennika szef zespołu projektującego Stadion Wisły przedstawił plan nowej trybuny głównej. Jak informuje Wojciech Obtułowicz, na trybunie znajdzie się miejsce dla prawie 16 000 kibiców! Łącznie na trybunach znajdzie się więc nie 33 000, ale aż 39 135 krzesełek. Wszystko dzięki ułożeniu jeden nad drugim aż trzech poziomów. Między nimi znajdą się klimatyzowane kabiny VIP- ma ich być nawet 30. W centralnym miejscu środkowego poziomu będzie loża honorowa o najwyższym światowym standardzie.

Trybuna będzie zupełnie wyjątkowa w skali światowej. Nie będzie symetryczna, od południa ograniczy ją kontrastująca bryła pawilonu multimedialnego, a od północy narożny budynek, w którym znajdzie się miejsce na restaurację i sale konferencyjne. Każda z nich najpewniej będzie miała widok na murawę, ale na dopracowanie szczegółów mamy jeszcze czas.- tłumaczy profesor Obtułowicz.

Stadion Wisły Kraków

Jak dowiedział się Dziennik, zadaszenie na nowej trybunie będzie zupełnie inne, niż na pozostałych. Było wzorowane na rozwiązaniach angielskich- bardzo podobne z powodzeniem chroni trybuny w Manchesterze i Birmingham. – Dzięki zmianie zadaszenia otrzymamy bardzo ciekawą grę stylów i rozwiązań na nowym stadionie. To swoisty kolaż i choć po jednej wizualizacji za wcześnie oceniać, możemy mieć do czynienia z najoryginalniejszym stadionem Europy, a może i Świata. Nasz stadion jest jak sałatka owoców: z połączenia najlepszych owoców powstaje barwna i niezwykle apetyczna mieszanka!- cieszy się Barbara Janik, dyrektor krakowskiego biura ds. Euro 2012. - Można to potraktować jako odpowiedź na krytykę, z jaką spotkaliśmy się z niewiadomych względów w ostatnim czasie. Kraków zasługuje na najlepszy stadion i właśnie taki będzie miał.- dodaje z przekonaniem.

Nowe rozwiązanie, choć jeszcze w fazie planowania, cieszy także Wisłę Kraków. – Obecny sezon pokazuje, że frekwencja na naszym stadionie rośnie bardzo szybko. Bilety na mecz z Legią rozeszły się w kilka godzin, a tysiące chętnych odeszły z kwitkiem. Zapotrzebowanie na mecze z Legią, Cracovią czy Lechem przekroczyło nawet 40 000, ale ta pojemność wydaje nam się optymalna. – informuje rzecznik „Białej Gwiazdy”, Adrian Ochalik.

Mimo ogólnego entuzjazmu, nowe rozwiązanie ma tez swoją wadę- koszt. W trybunie znajdzie się kompleks sal konferencyjnych, wielkopowierzchniowy sklep z pamiątkami klubowymi i muzeum Wisły. To sprawia, że łączna cena za stadion wzrośnie z 370 mln zł do nawet 450 mln. Przedstawiciele miasta twierdzą jednak, że możliwości Krakowa pozwalają na realizację tak ambitnego planu.

Projekt budowlany ma być gotowy pod koniec roku, a budowa ma ruszyć już wiosną 2009. Pojemność stadionu spadnie wtedy do niespełna 12 000 miejsc, ale już w połowie 2010 roku wzrośnie do planowanych 40 000.

Reklama