Architekcie, Studencie, Kibicu!

źródło: własne

Nie było jeszcze w wolnej Polsce stadionu komentowanego tak żywiołowo. Nie można przejść obok projektu Stadionu Wisły obojętnie. Jednym on przypadł do gustu, drudzy nie mogą na niego patrzeć. Teraz wszyscy mają okazję zaprezentować swój pomysł na stadion przy Reymonta. Jak będzie wyglądał Stadion Wisły?

Reklama

Odpowiedź na to pytanie ma płynąć od architektów, absolwentów, studentów, grafików, ale przede wszystkim- kibiców. Tematem konkursu „Twórcy Stadionów 4” jest dalsza modernizacja Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie. Celowo wybraliśmy projekt już realizowany, celowo ten budzący najwięcej kontrowersji. I w końcu, nieprzypadkowo konkurs współorganizują dwa podmioty pozornie dalekie od tematu architektury- Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków i Stadiony.net. Ale przecież jako użytkownicy wszyscy mamy z architekturą wiele wspólnego. Zwłaszcza, że stadion jest miejscem spotkań tysięcy ludzi, wyzwala olbrzymie emocje, a wielu traktuje go jak drugi dom.

Temat stadionu projektowanego przez prof. Wojciecha Obtułowicza elektryzuje środowisko kibiców Wisły już od kilku lat. Krytyka i entuzjazm wobec koncepcji ścierają się raz po raz. Chcemy je ukierunkować. Sprawić, by zamiast działać niekorzystnie na atmosferę wokół inwestycji, zadziałały twórczo. Czy zmienimy rzeczywistość? Na pewno. W końcu to pierwsza tego typu inicjatywa w naszym kraju i niezależnie od finałowego rozstrzygnięcia pokazujemy, że kibice i miłośnicy architektury sportowej chcą zabrać głos w ważnych dla siebie kwestiach.

Uczestnicy konkursu spotkają się z tymi samymi wyzwaniami, co zespół profesora Obtułowicza- oczywiście w bardzo dużym uproszczeniu. Jak na bardzo małej działce zmieścić trybunę wschodnią, nie naruszając granic Parku Jordana? Jak rozwiązać komunikację na stadionie i wokół niego, pamiętając o nietypowym kształcie terenu? I w końcu, jak przy istniejących trybunach zaplanować 33 000 miejsc siedzących tak, by wszystkie miały dobrą widoczność na boisko? To wszystko czeka na uczestników Konkursu.

Poprzeczka jest bardzo wysoko, dlatego oceny prac dokona profesjonalne jury złożone z architektów, którzy na swoim koncie mają już m. in. projekty kompleksów olimpijskich, stadionu narodowego Szwecji, Malmoe FF czy KS Cracovia. Wraz z nimi prace będzie oceniał przedstawiciel SKWK- architekt Jakub Fiszer.

Reklama