511 mln na stadion w Poznaniu

źródło: interia.pl; autor: Gutek

Władze Poznania szukają środków pozabudżetowych, które pozwolą ukończyć budowę Stadionu Miejskiego - jedną z aren Euro 2012.

Reklama

Poznań wyliczył koszty modernizacji swojego stadionu na kwotę ponad 511 mln złotych. Dotychczas na przebudowę obiektu wydano 75 mln. Na zakończenie inwestycji miasto potrzebuje jeszcze ponad 436 mln złotych. Z budżetu państwa stolica Wielkopolski otrzymała już 21,5 mln, a w najbliższych latach do miejskiej kasy wpłynie dodatkowe 88,5 mln.

- Dofinansowanie z budżetu państwa nie jest dla nas satysfakcjonujące. W sumie otrzymamy z budżetu centralnego 110 mln, pozostałe środki musimy sami zapewnić - powiedział wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz podczas konferencji prasowej.

Władze Poznania chciałyby nieco odciążyć budżet miasta poprzez sprzedaż gruntów okołostadionych i przeznaczyć je na cele komercyjne.

- Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na wykorzystanie tych gruntów na cele handlowe - wyjaśnił Frankiewicz, ale od razu zaznaczył, że sytuacja z Kijowa się nie powtórzy. Władze UEFA nakazały rozbiórkę powstającego przy kijowskim Stadionie Olimpijskim centrum handlowego-rozrywkowego.

- Jesteśmy w kontakcie z władzami UEFA. Jeśli cokolwiek miałoby powstać przy stadionie, poinformujemy UEFA o naszych zamiarach. Na pewno nie zrobimy nic, co by nie spotkało się z akceptacją UEFA. W przypadku Kijowa te obiekty powstawały zbyt blisko pasów bezpieczeństwa i dróg ewakuacyjnych - zapewnił Frankiewicz. Dodał jednocześnie, że nawet jeśli nie uda się pozyskać dodatkowych środków, budżet miasta będzie w stanie sfinansować modernizację stadionu.

Wiceprezydent Poznania poinformował również, że prace nad przebudową drugiej trybuny przebiegają zgodnie z planem. Do końca sierpnia na drugiej trybunie powstanie trzecie piętro z dodatkowymi 2,5 tysiąca miejscami.

- Latem tego roku powinny zostać rozstrzygnięte przetargi na rozbiórkę i budowę pierwszej i trzeciej trybuny. Podstawowe prace projektowe są już gotowe - wyjaśnił.

Może zdarzyć się, że rozbiórka obu bocznych trybun rozpocznie się, gdy będą trwały jeszcze prace wykończeniowe przy drugiej trybunie. Wówczas Lech wystąpi do władz Ekstraklasy SA z prośbą o rozegranie pierwszych spotkań w sezonie 2008/09 na wyjeździe.

Reklama