Wybrano konsorcjum koordynujące modernizację Stadionu Śląskiego

źródło: gazeta.pl; autor: krzychuT

Zarząd woj. śląskiego wybrał w środę podmiot, który będzie tzw. inżynierem kontraktu, związanego z wartą ok. 250 mln zł modernizacją Stadionu Śląskiego w Chorzowie przed piłkarskimi mistrzostwami Europy Euro 2012.

Reklama

Wyłonione konsorcjum będzie sprawować nadzór nad realizacją zadaszenia widowni stadionu oraz dokończeniem niezbędnej infrastruktury. W imieniu samorządu województwa zajmie się tym konsorcjum, złożone ze Spółdzielni Projektowania i Usług Inwestycyjnych Inwestprojekt-Śląsk z Katowic oraz Domu Inżynierskiego Promis ze Szczecina.

Inżynier kontraktu będzie odpowiedzialny m.in. za zarządzanie i administrowanie inwestycją. Nadzór obejmie m.in. budowę zadaszenia, wyburzenie wieży dyspozytorskiej, zakończenie robót pod trybuną wschodnią oraz prace zmierzające do zwiększenia pojemności widowni, a także modernizację tuneli wejściowych.

Wybrane konsorcjum przygotuje m.in. szczegółowy harmonogram, koncepcję zarządzania oraz zasady realizacji inwestycji. Będzie również odpowiedzialne za wyłonienie - w drodze zamówienia publicznego - wykonawców dokumentacji projektowej oraz robót budowlano-montażowych.

Prace związane z modernizacjąStadionu Śląskiego mają zakończyć się do końca 2010 r. W końcu ubiegłego roku samorząd zapytał 13 europejskich biur projektowych, czy są zainteresowane zaprojektowaniem zadaszenia stadionu. To firmy, które pracowały przy tworzeniu najbardziej znanych stadionów w Europie.

We wstępnych rozmowach uczestniczyło osiem biur. Wszystkie przystały na 6-miesięczny okres realizacji projektu budowlanego oraz 3-miesięczny na sporządzenie projektu wykonawczego. Zaakceptowali termin końca 2010 r., jako możliwy do zakończenia inwestycji.

Przedstawiciele samorządu woj. śląskiego podkreślają, że nie ma żadnych przesłanek do twierdzenia, że zagrożony jest termin zadaszenia stadionu. Zakończenie modernizacji na czas jest podstawowym wymogiem rozegrania tu meczów piłkarskich mistrzostw Europy. Media spekulowały, że Chorzów nie ma szans na to, aby w tym mieście odbyły się rozgrywki w ramach Euro 2012.

Niedawno władze woj. śląskiego wyraziły swoje zaniepokojenie brakiem zaproszenia przedstawicieli Chorzowa na spotkanie prezydentów miast - organizatorów piłkarskich mistrzostw Europy 2012, które odbyło się w Warszawie z udziałem premiera Donalda Tuska.

W pierwszym kwartale tego roku wizytę na Śląsku ma złożyć komisja UEFA, która oceni stan przygotowań aglomeracji śląskiej do Euro 2012. Potem władze UEFA mają zdecydować o ewentualnym rozegraniu mistrzostw na 12 stadionach - sześciu w Polsce (czyli również w Chorzowie) i sześciu na Ukrainie. Do przyjętej w 2007 roku ustawy o Euro 2012 wprowadzono sześć miast-organizatorów, łącznie z Chorzowem i Krakowem.

Od początku "walki" o organizację meczów mistrzowskich na Stadionie Śląskim samorządowcy podkreślali, że jego przewagą w porównaniu z innymi obiektami jest fakt rzeczywistego istnienia. Jesienią 2007 r., przed meczem Polska-Belgia, na Stadionie Śląskim zamontowana została instalacja podgrzewająca murawę, wyremontowano także szatnie. Piłkarze mogą rozgrzewać się w szatniach na sztucznej trawie. Pod główną trybuną są nowoczesne sale konferencyjne i sportowe.

Reklama