Wrocław: Geolodzy badają grunt pod stadionem na Euro

źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław; autor: krzychuT

W tym tygodniu geolodzy rozpoczęli odwierty w miejscu, gdzie w grudniu 2010 roku powstanie Stadion Miejski we Wrocławiu. Dzięki badaniom próbek gleby pobranych nawet z głębokości 15 metrów będzie wiadomo, jak bezpiecznie i stabilnie osadzić fundamenty obiektu.

Reklama

Janusz Supel z Przedsiębiorstwa Geologicznego we Wrocławiu Proxima: - Już wykonaliśmy 17 odwiertów. Łącznie zrobimy 92 w tym 72 głębokie i 20 płytkich. Najgłębsze cztery odwierty pozwolą na pobranie próbek gruntu z głębokości aż 15 metrów. Prace powinniśmy zakończyć do końca marca.

Pobrane próbki trafią do laboratorium, gdzie naukowcy określą budowę, gęstość, skład i wilgotność podłoża. Wyniki tych badań będą znane pod koniec kwietnia. Na ich podstawie wykonawca stadionu będzie wiedział choćby, jak grube powinny być fundamenty, aby obiekt był bezpieczny i stabilny.

Stadion we Wrocławiu, podobnie jak w Gdańsku i Warszawie, jest budowany od zera. W Poznaniu trwa jedynie rozbudowa obiektu Lecha Poznań. Ze wszystkich miast, które budują stadiony od podstaw, prace we Wrocławiu są najbardziej zaawansowane. Marcin Garcarz, rzecznik prezydenta Wrocławia, przewiduje, że już w maju będzie rozpisany przetarg na wykonawcę stadionu. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, budowa ruszy wczesną jesienią.

Wrocławski stadion pomieści 40 tys. kibiców, a w pobliżu będzie parking na niemal 5 tysięcy samochodów.

Reklama