Stadion, czyli problem w Poznaniu

źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Przebudowa drugiej trybuny stadionu przy ul. Bułgarskiej ruszy w poniedziałek. Na razie remont nie będzie specjalnie przeszkadzał. Schody się zaczną, gdy będzie trzeba cały stadion zadaszyć

Reklama

Wszystkie pozwolenia już są i budowa trzeciego piętra drugiej trybuny stadionu przy ul. Bułgarskiej może ruszyć. Nastąpi to w poniedziałek, bo od dziś będzie organizowany plac budowy. Zajmą się nią Agbud i Hydrobudowa.

Prace przy dobudowaniu trzeciego piętra mają potrwać do sierpnia. W tym czasie druga trybuna będzie wyłączona z użytku. Stadion przy ul. Bułgarskiej będzie mieć zatem 16,5 tys. pojemności - i tylu kibiców będzie mógł wpuszczać Lech na swoje mecze. Trzecie piętro zwiększy pojemność trybuny o 2644 miejsca, a zatem po jej powstaniu będzie ich łącznie na tej trybunie 9175.

W sierpniu ma ruszyć rozbiórka bocznych trybun - pierwszej i trzeciej. To znaczy że w rundzie jesiennej Lech będzie mógł wpuszczać kibiców tylko na trybuny drugą (po przebudowie) i czwartą, które wtedy mają mieć łączną pojemność przeszło 17 tys. osób. I to powinno wystarczyć.

Gorzej będzie, jeśli remont drugiej trybuny i powstanie bocznych zazębią się. - Na rozbiórkę bocznych trybun mamy odrębne zgody - mówi Janusz Rajewski, szef POSiR. - Postaramy się tak ustalić harmonogram prac, aby Lech tracił jak najmniej miejsc na stadionie. Terminy rozpoczęcia rozbiórki bocznych trybun są elastyczne.

- Musimy te harmonogramy dopracować, bo nasi kibice, którzy kupili karnety, mają gwarancję miejsca na kolejne rundy. To musi zostać uszanowane - mówi wiceprezes Lecha Arkadiusz Kasprzak.

Planem awaryjnym na sierpień jest zgoda PZPN na to, by pierwsze mecze sezonu 2008/2009 Lech rozgrywał na wyjazdach. Wtedy koniec budowy trzeciego piętra drugiej trybuny i rozbiórka trybun bocznych mogłyby się nawet pokryć.

Schody mogą się zacząć po zakończeniu budowy bocznych trybun, czyli wiosną 2010 r. Wtedy bowiem stadion przy ul. Bułgarskiej będzie musiał zostać zadaszony. Nie wiadomo, czy nie trzeba będzie wówczas w całości wyłączyć go z użytku na czas jej rozpoznania.

Nie można tego zrobić w czasie przerwy zimowej, gdyż membrana nie może być rozpinana przy zbyt niskich temperaturach. Pytanie, kiedy to zrobić? Czy wystarczy czasu po zakończeniu sezonu 2009/2010? A jeśli nie, to czy rozgrywać całą rundę wiosenną 2010 na wyjazdach? Z punktu widzenia rywalizacji to bardzo złe rozwiązanie dla Lecha.

Lech z punktu odrzuca rozwiązanie przeniesienia awaryjnie gier "Kolejorza" do Wronek. - To w ogóle nie wchodzi w rachubę - mówi wiceprezes klubu Arkadiusz Kasprzak.

- Na razie tak daleko w przyszłość nie wybiegamy. Realizujemy remont krok po kroku - mówi dyrektor Rajewski.

Budowa trzeciego piętra zatem - od poniedziałku. Wkrótce będzie się można przekonać, jak wysoki będzie ostatecznie stadion przy ul. Bułgarskiej.

Autor: Radosław Nawrot, Gazeta Wyborcza Poznań, 28.02.2008

Reklama