Premier: Budowę stadionów dofinansuje rząd

źródło: gazeta.pl / PAP

Premier Donald Tusk zapewnił prezydentów miast-organizatorów piłkarskich mistrzostw Europy 2012, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie, że budowa stadionów w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu będzie współfinansowana przez budżet centralny.

Reklama

Podczas spotkania w Warszawie szef rządu wraz z przedstawicielami poszczególnych miast przedstawili harmonogram prac przygotowawczych do mistrzostw oraz makiety obiektów, na których rozgrywane będą mecze Euro-2012. Donald Tusk poinformował także o powołaniu Komitetu Organizacyjnego, którego przewodniczącym będzie premier.

"Napomnienie UEFA jest pomocą, nie kłopotem"

- Intencją środowego spotkania nie było uspokajanie nikogo, chciałbym abyśmy byli w jak najwyższym napięciu, bowiem mistrzostwa Europy są wyzwaniem na wielką skalę. Napomnienie ze strony UEFA jest pomocą, a nie kłopotem - mówił Tusk o niedawnej ocenie władze europejskiej federacji, która zwróciła uwagę na "poślizg" w przygotowaniach Polski i Ukrainy do Euro-2012.

W skład komitetu weszli też m.in. wicepremierzy Waldemar Pawlak i Grzegorz Schetyna, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki, prezydenci czterech miast (Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia), przedstawiciel PZPN oraz przewodniczący wszystkich klubów parlamentarnych. Sekretarzem Komitetu został Tomasz Arabski.

- Jeśli UEFA zgodzi się z naszą inicjatywą, aby spotkania rozgrywane były nie w czterech, a w sześciu miastach (dodatkowo w Krakowie i Chorzowie - PAP), wtedy w komitecie znajdą się także prezydenci Krakowa, Chorzowa i Katowic - zapewnił premier Tusk. Zapowiedział, że Komitet Organizacyjny będzie się spotykał regularnie, co najmniej raz na kwartał.

1000 euro dofinansowania na krzesełko

Premier określił wysokość dofinansowania na około 1/3 całości kosztów, co oznacza, że Poznań i Wrocław otrzymają na ten cel po ok. 110 mln zł, a Gdańsk ok. 144 mln zł.

- Dofinansowanie będzie wynosiło około tysiąc euro na jedno krzesełko. Liczba miejsc na poszczególnych stadionach została zgłoszona w aplikacjach, kiedy Polska jeszcze starała się o Euro- 2012. Stadion Narodowy w Warszawie w całości będzie finansowany z budżetu - powiedział Donald Tusk.

Mirosław Drzewiecki poinformował, że zakończenie budowy (lub modernizacji) stadionów nastąpi zgodnie z przyjętym harmonogramem prac: w Poznaniu w połowie 2010 r., w Gdańsku i Wrocławiu na koniec 2010 r., zaś w Warszawie w czerwcu 2011 r.

O poszczególnych projektach mówili prezydenci poszczególnych miast - Gdańska Paweł Adamowicz, Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji Janusz Rajewski i minister Drzewiecki - o stołecznym obiekcie.

Prezydent Adamowicz przyznał, że po mistrzostwach gospodarzem "Baltic Arena" będzie Lechia Gdańsk, ale z obiektu będą mogły korzystać też inne kluby. Dodał również, iż nazwa stadionu zostanie skomercjalizowana.

Podczas środowego spotkania w Kancelarii Prezesa RM minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki ogłosił, że mianowany został prezes spółki PL 2012, odpowiedzialnej za przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy 2012 w Polsce. Stanowisko to obejmie Marcin Herra. Siedzibą spółki będzie Centrum Olimpijskie w Warszawie.

Herra (urodzony w 1974 roku) ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego uzyskując tytuł magistra, odbył też studia MBA. Od wielu lat zasiadał we władzach Grupy Lotos i spółek zależnych, m.in. jako dyrektor pionu rozwoju i operacyjnego, a także prezes zarządu spółki. Ostatnio pełnił funkcję prokurenta Grupy Lotos S.A.

Reklama