Singapur: Znamy zwycięzców!

źródło: własne

Konsorcjum Singapore Sports Hub partnerem dla największej publiczno-prywatnej inwestycji Świata! Olbrzymi kompleks sportowy z klimatyzowanym stadionem na 55 000 widzów ma być gotowy w połowie 2011 roku.

Reklama

Dla konsorcjum pod przywództwem światowej sławy inżynierów z Arup Sport (m. in. Stadion Szachtara, Valencji, Manchesteru City) to jednak nie koniec procedur. Ostateczna umowa zostanie podpisana dopiero po dokładnej analizie i obustronnych rozmowach. Gra toczy się bowiem o wysoką stawkę- konsorcjum SSH nie tylko zaprojektuje, ale też wybuduje, sfinansuje i przez 25 lat będzie zarządzać kompleksem Premier Park. To największa inwestycja Świata realizowana w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Zwycięzki projekt to bez wątpienia wyjątkowa wizja. Główny stadion, podobnie jak Kyushu Oil Dome będzie zadaszony przez olbrzymią kopułę z niewielkim tylko prześwitem od strony zatoki, przy której się znajdzie. Jednak nad murawą dwa potężne płaty dachu w ciągu kwadransu będą mogły rozsunąć się, by zupełnie otworzyć obiekt na panoramę miasta. Jakby tego było mało, w nocy właśnie ruchome elementy dachu będą miejscem efektownych iluminacji. Można będzie na nich przedstawiać dowolny obraz, dzięki czemu częściowo przejmą rolę olbrzymiego telebimu dla widzów.

Trybuny o pojemności 55 000 zostały zaprojektowane tak, by liczba miejsc mogła zostać zwiększona do 70 000. Jednak ich największym wyróżnikiem będzie system nawiewów. Zapewni działanie zbliżone do klimatyzacji, jednak zużyje tylko 1/10 energii potrzebnej dla tradycyjnych rozwiązań. Za każdym krzesełkiem znajdzie się specjalny nawiew. Sieć tysięcy dmuchaw sprawi, że kilka metrów ponad poziomem trybun powietrze będzie zawsze rzeźkie, co jest niezwykle ważne w tropikalnym klimacie.

Niezależnie jak efektowny będzie główny stadion, nie można zapominać, że to tylko jeden z kilkunastu obiektów sportowych, jakie powstaną w Premier Park. Poza nim znajdzie się miejsce dla 2 hal widowiskowych (po 3 000 pojemności), klimatyzowanego toru gokartowego, pływalni olimpijskiej, 4 boisk do koszykówki, parku wodnego, toru do spływu górskiego, torów wioślarskich i kajakowych. Wszystkie te obiekty połączy obszerna promenada z kawiarniami, restauracjami i pasażami handlowymi.

W przetargu brały udział 3 wielkie konsorcja: SSH (Arup, DP Architects i inni), SingaporeGol (HOK Sport, EDAW, SKM i inni) i Alpine Mayreder (Alpine Mayreder Bau, Tim Hupe Architects, RSP Architects). Mimo że wszystkie wizje prezentują się niezwykle efektownie, wizualna część koncepcji stanowiła tylko 25% wymagań. Najwięcej, bo aż 40% to zapewnienie możliwie najlepszego kalendarza imprez, ponieważ centrum ma tętnić życiem przez 24 godziny na dobę. Poza wielkimi międzynarodowymi zawodami, Premier Park ma przede wszystkim służyć społeczności Singapuru. Pozostałe wymogi, jakie postawiły władze to jakość zaproponowanych rozwiązań finansowo-prawnych oraz plan zarządzania obiektem.

Reklama