Legnica: pod okiem kamer

źródło: Konkrety

Do zakończenia I etapu modernizacji stadionu piłkarskiego w Legnicy pozostało jeszcze przeszło 10 miesięcy, a już trzeba było na wyremontowanej części wymienić 9 siedzeń zniszczonych przez kibiców.

Reklama

Tym razem koszty poniesie klub gości, którzy grali w Legnicy. Jesłi jego władze będą chciały wiedzieć dokładnie kto zniszczył siedzenia, legnicki OSiR - gospodarz stadionu - udostępni zapis kamery monitorującej obiekt i sprawcy zapłacą za własną głupotę.

Stadion będzie pod obserwacją 27 kamer przemysłowych, w tym 8 stałych i 19 obrotowych. Część z nich została już zamontowana, co uchroniło legnicki OSiR od strat.

Pełne wyposażenie na wiosnę

Ośrodek własnie zagospodarowuje pomieszczenia gotowej już zadaszonej wschodniej trybuny. - Wyposażamy nowo wybudowaną trybunę w meble, sprzęt rehabilitacyjny, urządzamy szatnie, łazienki i toalety. Wkrótce otworzymy salę konferencyjną i siłownię kulturystyczną. W części oddanej już do użytku mieszczą się szatnie dla dwóch zespołów. Od wiosny sportowcy korzystać będą z w pełni wyposażonej trybuny. Do tego czasu będzie tu działać sauna i gabinet odnowy biologicznej, a także pomieszczenia dla mediów wyposażone w komputery - informuje Andrzej Gąska, dyrektor legnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na jakich warunkach korzystać ze stadionu i pomieszczeń będzie klub, jeszcze nie wiadomo. W tej sprawie negocjacje gospodarza obiektu z Autonomiczną Sekcją Piłki Nożna KS Miedź Legnica odbędą się przed rozpoczęciem wiosennych treningów.

Podgrzewana czy nie?

Ponieważ murawa stadionu jest nienaruszona i w dość dobrym stanie, bo wykonawca robót pracuje tylko wokół niej, mecze mogą odbywać się bez przeszkód

- Władze miasta zastanawiają się, czy płyta ma być docelowo podgrzewana i zrekultywowana, czy zrobić tylko drenaż i nawodnienie. Klub sportowy zabiega o płytę podgrzewaną, ale wówczas dośc długo nie będzie można grać na murawie. Przebudowa samej płyty nastąpi prawdopodobnie już w przyszłym roku. Nie wiadomo jeszcze, czy zastosowana tu zostanie trawa z rolki czy wysiewana. Moim zdaniem lepsza jest wysiewana i to trzystopniowo, bo trawa z rolki jest mniej żywotna i w związku z tym można grać na niej zaledwie 5 godzin tygodniowo - przekonuje Andrzej Gąska dyrektor OSiR-u.

Co, za ile i kiedy

Dotychczas przebudowa finansowana jest z gminnego budżetu, jedynie 3 mln zł dołożyło Ministerstwo Sportu. Czy do czasu oddania stadionu coś się w tej sprawie zmieni? - Stadion ma być do użytku wiosną przyszłego roku, a więc o kilka miesięcy później niż zakładano - mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy Prezydenta Legnicy. - Wynika to z konieczności wymiany znacznie większej, niż pierwotnie przewidywano ilości gruntu pod fundamentami trybun. Zmieniono także rozwiązania odwodnienia stadionu, by były pewniejsze i bardziej skuteczne, wykonując dodatkowe przyłącze do kanalizacji ul. Orła Białego. Zmiany te nie powinny powodować znaczącego zwiększenia kosztów. Łączna wartośc modernizacji wyniesie ok. 28 lmn zł. Legnica dośc wysoko stoi na liście rankingowej dolnośląskich miast starających się o status centrum pobytowo-treningowego Euro 2012. Prezydent zabiegać więc będzie o dotacje zewnętrzne dla tej inwestycji - dodaje rzecznik.

Władze miasta liczą na dodatkowe 48 mln, co pozwoliłoby zamontować oświetlenie stadionu, umożliwiło zadaszenie reszty trybun, zamontowanie systemu podgrzewającego murawę, wyposażenie narożników stadionu w ekrany akustyczne, porośnięte zielenią, zbudowanie dwupoziomowego parkingu pod trybuną zachodnią i zmodernizowanie dwóch boisk treningowych położonych w sąsiedztwie stadionu. Ale to byłoby gotowe dopiero w 2011 roku.

Zyskają też sami legniczanie, bo w trybunie zachodniej powstanie zespół usługowy, m.in. kręgielnia i kawiarnia.

Reklama