Śląsk Wrocław pohandluje trawą z Oporowskiej

źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Fragmenty murawy boiska, na którym bramki strzelali Janusz Sybis i Ryszard Tarasiewicz, będą mogli kupić na pamiątkę i uprawiać kibice piłkarskiego Śląska.

Reklama

Na stadionie Śląska przy Oporowskiej trwa montaż systemu podgrzewania płyty boiska. Aby zamontować instalację grzejną, trzeba było zerwać warstwę starej, 36-letniej murawy (nawierzchnia boiska nie była wymieniana od 1971 roku). Właśnie ta murawa zostanie poporcjowana i od stycznia klub będzie ją sprzedawał. Na razie trawa została przeniesiona do specjalnego magazynu, gdzie jest pieczołowicie podlewana i odpowiednio naświetlana.

Klub dba o nią, bo nietypowy gadżet będzie miał wartość sentymentalno-historyczną.

Po tej trawie biegali wybitni zawodnicy Śląska Wrocław w czasach świetności drużyny, ale również ich doskonali rywale: Zbigniew Boniek, Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, Kazimierz Deyna czy Włodzimierz Smolarek. Na stadionie Śląska trenowała kiedyś drużyna Monaco, kierowana przez Arsena Wengera, jednego z najwybitniejszych szkoleniowców świata (teraz w Arsenalu Londyn). Po Oporowskiej biegał wówczas sławny napastnik Jürgen Klinsmann.

- Podobną akcję przeprowadzono ze starą murawą Stadionu Śląskiego w Chorzowie - mówi Wojciech Trzciński, specjalista ds. marketingu w Śląsku.

Podobne aukcje cieszą się wielką popularnością w Anglii. Najbardziej głośna miała miejsce przy sprzedaży murawy stadionu Wembley.

Trawa z boiska Śląska będzie sprzedawana w kawałkach 30 na 30 cm, w drewnianych skrzyneczkach. Na każdej z nich zostanie wypalony herb Śląska oraz napis Wrocław 2012, nawiązujący do piłkarskich mistrzostw Europy. Do skrzyneczki z murawą będą dołączone certyfikat potwierdzający oryginalność trawy i instrukcja obsługi.

- Będą to porady, jak opiekować się trawą, aby nie zwiędła, rosła i była zielona - wyjaśnia - Ale poza fachowym instruktażem znajdzie się też punkt: aby trawa była zielona, trzeba regularnie chodzić na mecze Śląska.

Jeszcze nie wiadomo, gdzie będzie można kupić nietypowy gadżet i ile będzie kosztował. Klub ma to wkrótce oficjalnie ogłosić.

Jedna, większa skrzynka z murawą zostanie w klubie przy Oporowskiej. Ma być przeniesiona na planowany stadion przy ul. Drzymały. Być może będzie prezentowana w muzeum wrocławskiego klubu, które ma powstać na Maślicach.

Reklama