Oporowska się zieleni

źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Piłka nożna. Na dworze szaro, ponuro i bezbarwnie - a na wrocławskim stadionie przy ul. Oporowskiej zazieleniła się trawa. Instalacja podgrzewania i wymiana murawy na stadionie Śląska dobiega końca.

Reklama

- Na święta całe boisko będzie już wyłożone zieloną trawą - zapewnia Krzysztof Iwanków, kierownik ds. inwestycji z Młodzieżowego Centrum Sportowego, które zarządza stadionem przy Oporowskiej.

Później zostanie uruchomione podgrzewanie, aby trawa się ukorzeniła i była gotowa na rozgrywanie meczów. Cała inwestycja jest dosyć kosztowna. Jeden dzień podgrzewania murawy, do czasu aż się w pełni zakorzeni, kosztować będzie około 7 tys. zł. Później samo utrzymanie trawy to wydatek w okresie zimowym około 50 tys. zł.

- Jak się trawa umocni, to później włączymy ogrzewanie, aby nie zalegał na niej śnieg czy lód. Tak aby była cały czas zielona - dodaje Iwanków.

Równocześnie trwają prace na trybunie krytej, gdzie po drewnianych ławkach nie ma już śladu. Cała trybuna niebawem zostanie wylana betonem i zamontowane zostaną nowe plastikowe krzesełka.

- Teraz trybuna kryta będzie miała oddzielne wejście. W końcu kibice nie będą musieli czekać z wyjściem ze stadionu, aż piłkarze zejdą z murawy. Czasami trwało to bardzo długo. Wejście będzie za budynkiem klubowym - opowiada Iwanków. Prace związane z tym etapem modernizacji stadionu mają zostać zakończone do lutego. Firmy wykonujące modernizację obiektu wykorzystują światło z jupiterów i często prace trwają do godziny 21, a nawet do 22.

- Nie ma obaw, do rozpoczęcia ligi wszystko na pewno będzie gotowe - jeszcze raz zapewnia Iwanków.

Na tym modernizacja Oporowskiej się nie skończy. W przyszłym roku ma zostać przebudowana trybuna kryta i wyremontowany budynek klubowy.

- Trybuna odkryta zostanie właściwie przebudowana. Teraz robiony jest jej projekt. Na pewno jednak nie będzie zadaszona, bo przecież Śląsk i tak w przyszłości nie będzie grał na Oporowskiej, ale na Maślicach - zdradza Iwanków. - Zrobimy też porządek z budynkiem klubowym, aby Śląsk się nie musiał go wstydzić - dodaje z uśmiechem.

Początkowo stadion przy Oporowskiej po zakończeniu modernizacji miał mieścić około 12 tys. kibiców. Po tym jednak, jak zostały zmienione kryteria wymaganej pojemności stadionów dla zespołów z ekstraklasy, pojemność wrocławskiego obiektu zostanie zwiększona do wymaganych 15 tys.

- Zwracali na to uwagę działacze Śląska. Zostanie nieco zwiększona trybuna odkryta i będą dostawione dodatkowe czy większe trybuny za bramkami, tak aby stadion spełniał ten wymóg. Na pewno będzie miał 15 tys. - kończy Iwanków.

W kontekście Euro 2012 jest bardzo prawdopodobne, że na placu za koroną stadionu (plac od ul. Kruczej) powstaną dwa boiska treningowe. Jedno pełnowymiarowe ze sztuczną murawą i drugie mniejsze z naturalna nawierzchnią. Cały obiekt ma pełnić funkcję ośrodka szkolno-pobytowego podczas mistrzostw Europy w 2012 roku.

Reklama