Nie będzie parasola nad Stadionem Śląskim

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice; autor: qvist

Eksperci z Politechniki Wrocławskiej uznali, że projekt zadaszenia chorzowskiego stadionu "Saturn 2005" nie spełnia warunków bezpieczeństwa. Koniecznością stało się ogłoszenie konkursu na projekt zupełnie nowego dachu!

Reklama

Prace nad koncepcją "Saturn" trwają od 1996 roku. - Na razie dotarł do nas tylko e-mail z politechniki, ale rzeczywiście zawiera on negatywną ocenę dotychczasowego projektu. Eksperci oceniali całą konstrukcję dachu i uznali, że przy projektowaniu przyjęto błędne założenia. Końcowy wniosek jest taki, że dach nie spełnia warunków bezpieczeństwa - informuje Jan Gaj, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Wyniki ekspertyzy wczoraj przekazano do Zakładu Projektowania i Wdrożeń TB, który jest generalnym wykonawcą projektu.

- Komentarza z naszej strony nie będzie, dopóki nie zapoznamy się dokładnie z analizą - usłyszeliśmy w firmie.

Gaj: - Autorzy mają prawo odnieść się do ekspertyzy. Poprawienie ich koncepcji jest jednak mało realne.

Przypomnijmy, że już kilka tygodni temu pojawiła się pierwsza ekspertyza techniczna projektu, dotycząca wpływu warunków klimatycznych na dach. Jej wyniki także były negatywne. Opinia wrocławskich naukowców praktycznie przesądza o odstąpieniu od projektu "Saturn".

Tymczasem zadaszenie stadionu to jeden z podstawowych warunków zorganizowania w Chorzowie meczów Euro 2012. Czy szanse Śląskiego na goszczenie mistrzostw zostały zatem przekreślone? - Braliśmy pod uwagę taki scenariusz, dlatego mamy pomysł, jak działać. Do końca stycznia chcemy wybrać biuro projektowe, które zaprojektuje zupełnie nową koncepcję dachu - zapowiada Gaj.

Nowy dach ma spełniać wszystkie wymagania FIFA i UEFA. Poprzedni projekt był przecież przygotowywany, gdy nikomu nie śniła się możliwość zorganizowania meczów mistrzostw Europy w Chorzowie. Największa niespodzianka to jednak zapowiedź odejścia od pomysłu budowy zadaszenia tylko nad miejscami dla widzów. - Takie rozwiązanie sprawdza się tylko, gdy deszcz pada prosto. Gdy zacina, to już robi się kłopot. Taki parasol nie zdaje egzaminu. Po przeanalizowaniu najnowszych trendów uznaliśmy, że najlepsze będzie wybudowanie kopuły nad całym stadionem. W ten sposób znacznie zwiększyłby się komfort oglądania meczów - zapewnia Gaj.

Dyrektor stadionu Marek Szczerbowski jest zachwycony wizją zakrycia całego stadionu. - Każdy bezpieczny projekt dachu będzie dobry, ale jeśli pokryje także murawę, to już nie będziemy musieli nigdy jej odśnieżać - cieszy się. Przypomnijmy, że przed niedawnym meczem reprezentacji Polski z Belgią na Śląskim musiało sprzątać śnieg kilkuset żołnierzy, policjantów i strażaków.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że odejście od koncepcji "Saturn 2005" może rodzić poważne komplikacje. Do tej pory stadion był przebudowywany z myślą o zamontowaniu na nim dachu według dotychczasowego projektu. Są już gotowe np. dwa słupy, który mają go podtrzymywać.

Według optymistycznych prognoz budowa dachu nad Stadionem Śląskim ruszy pod koniec przyszłego roku i potrwa blisko dwa lata.

Reklama