Koniec z gwiazdkami od UEFA, jest nowy standard

źródło: własne; autor: Michał

Na finał Ligi Mistrzów nie 50 000, a 70 000 miejsc. Dla Pucharu UEFA nie 30 000, a 40 000. Takie są nowe minimalne wymagania przedstawione przez UEFA. Nowa lista najlepszych stadionów świata pojawi się w przyszłym roku. Dotychczasowy system 4 i 5 gwiazdek traci ważność.

Reklama

Z przyjemnością prezentujemy tłumaczenie oficjalnego dokumentu UEFA na temat finałów Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA. Zawiera ono najważniejsze wytyczne, jakie muszą spełniać stadiony organizujące finały imprez klubowych. Jest jednocześnie uzupełnieniem nowego podziału stadionów na kategorie 1,2,3 i Elite.

Dotychczas finał Ligi Mistrzów mogły organizować stadiony pięciogwiazdkowe, a Pucharu UEFA- czterogwiazdkowe. Ranking ustalony przez UEFA prezentowaliśmy w kwietniu. Choć podział pozostał, to gwiazdki nie są już przyznawane, a wymogi wzrosły.

W oczy rzuca się zwłaszcza wzrost pojemności. O finał Ligi Mistrzów będą walczyć tylko stadiony o pojemnośc powyżej 70 000. Zawęża to liczbę możliwych kandydatów do ledwie kilkunastu obiektów. O 10 000 wzrosła minimalna pojemność stadionów dla Pucharu UEFA. Pojemność i standard parkingów, sektorów dla niepełnosprawnych, obsługi przeciętnego kibica- pozostają bez większych zmian. Za to obsługa gości, VIP-ów i partnerów komercyjnych zyskała więcej uwagi. Bardziej szczegółowo jest również przedstawione wymagane otoczenie obiektów i jego zagospodarowanie na potrzeby imprezy. Zachęcamy do lektury! Jak zapewniło nas Biuro Prasowe UEFA, ranking stadionów uwzględniający nowe wymogi, pojawi się w przyszłym roku.

Reklama