Euro 2012: co nowego w naszej szóstce? #2

źródło: własne; autor: Redakcja

Dwa miesiące po poprzednim zestawieniu, prezentujemy aktualny stan przygotowań polskich miast-gospodarzy Euro 2012.

Reklama

Warszawa

W ostatnich dniach listopada dokonano wyboru projektanta Stadionu Narodowego. Spośród trzech kandydatów, najlepszym okazało się konsorcjum JSK, zdecydowano też, że konstrukcja nowego obiektu umiejscowiona będzie w niecce Stadionu Dziesięciolecia, a nie jak wcześniej planowano, na jego błoniach. Zdaniem ministra Drzewieckiego, budowa obiektu powinna zakończyć się w połowie 2011 roku.

Poznań

Władze Poznania, najostrzej zareagowały na słowa ministra Drzewieckiego o braku dofinansowania stadionów przez rząd. Już poprzednia propozycja Zyty Gilowskiej (20% dopłata) została uznana jako zbyt skromna, lokalny samorząd oczekiwał i wciąż oczekuje na przynajmniej połowiczne wsparcie ze strony rządu. Tymczasem, w styczniu zostanie rozstrzygnięty przetarg na dobudowę trzeciego piętra na II trybunie, po przebudowie jej pojemność zwiększy się do 9 175 miejsc siedzących.

Gdańsk

Ostatecznie, doradcą miasta Gdańska ds. budowy Baltic Areny została nie firma PwC, a korporacja Ernst&Young, która odwołała się od pierwotnego werdyktu. Pojawiły się też pierwsze terminy rozpoczęcia prac nad stadionem. Samorząd wykupił już wszystkie działki pod budowę obiektu, na których teraz znajdują się ogródki działkowe. Wiosną wjechać ma tam ciężki sprzęt aby uporządkować i wyrównać teren, właściwa budowa ma ruszyć jesienią przyszłego roku.

Wrocław

Na początku grudnia, miasto reprezentowane w osobie prezydenta Rafała Dutkiewicza podpisało umowę z JSK na zaprojektowanie wrocławskiego obiektu. Pracownia ma czas do czerwca, by przekazać na ręce samorządu gotowy projekt budowlany i wykonawczy. Pierwsze prace na Maślicach zaplanowane są na listopad 2008 roku.

Kraków

Tuż przed świętami, na stronach miasta Krakowa, pojawiła się kolejna koncepcja stadionu Wisły autorstwa Wojciecha Obtułowicza. Tym razem znajdziemy w niej parkan po bokach trybuny C, dwupiętrowe konstrukcje boczne oraz bezcieniowe oświetlenie. W szybkim tempie do końca zbliża się też budowa pawilonu medialnego. Wiosną miało ruszyć wyburzanie wału ziemnego i znajdującej się na nim trybuny, jednakże opóźnienia po stronie architekta zmusiły miasto do weryfikacji tych planów.

Chorzów

Obowiązywujący przez ostatnie dwa lata projekt zadaszenia Stadionu Śląskiego „Saturn 2005” wg. ekspertów nie spełniał norm i wymogów bezpieczeństwa. W tej sytuacji władze województwa wysłały zaproszenia do trzynastu europejskich pracowni architektonicznych. Zwycięzcę i nowego projektanta dachu chorzowskiego obiektu poznamy już w styczniu.

Reklama