Wybrano projektanta Stadionu Narodowego

źródło: PAP / onet.pl

Firma JSK Architekci zaprojektuje Stadion Narodowy w Warszawie - powiedział minister sportu Mirosław Drzewiecki na czwartkowej konferencji prasowej na stołecznym Torwarze.

Reklama

Na Stadionie Narodowym w Warszawie ma się odbyć mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Obiekt, będący częścią Narodowego Centrum Sportu, musi zostać oddany do użytku w trzecim kwartale 2011 roku. Jego budowa rozpocznie się na początku 2009 roku - dodał Drzewiecki.

Niemieckie konsorcjum, na którego czele stoi spółka JSK, ma w dorobku wiele realizacji za granicą - w niemieckich miastach Duesseldorfie i Berlinie, a także Chinach czy Republice Południowej Afryki. Znane jest także w Polsce - zaprojektowało stadion piłkarski Legii Warszawa i wygrało konkurs na projekt stadionu Euro-2012 we Wrocławiu.

Wybór projektanta nie przesądził jeszcze o będącej przedmiotem ożywionych dyskusji decyzji o lokalizacji stadionu. O tym czy zbudowany zostanie w niecce Stadionu Dziesięciolecia czy obok na błoniach - zadecydują między innymi rozpoczęte już badania geologiczne gruntu prowadzone w niecce istniejącego obiektu.

Negocjacje z wybranym projektantem prowadzić będzie szef spółki Narodowe Centrum Sportu Michał Borowski, który zapewnił, że powinny one doprowadzić do podpisania umowy w okresie dziesięciu dni. Podczas rozmów z konsorcjum, które podjęło się wykonania projektu, ustalona zostanie także ostateczna lokalizacja nowego obiektu. Jak podkreślił Borowski podpisania umowy nie będzie możliwe bez określenia miejsca, w którym ma powstać obiekt.

Harmonogram prac przewiduje, że opracowanie projektu trwać będzie sześć miesięcy, w lecie 2008 roku rozpocznie się przetarg na wykonanie robót budowlanych, a ich zakończenie przewidziano na jesień 2011 roku, kiedy to - jak zapewnił Drzewiecki - na Stadionie Narodowym odbędzie się pierwszy mecz.

Uzasadniając wybór niemieckiego konsorcjum minister sportu podkreślił dwa czynniki - ogromne doświadczenie firmy w projektowaniu obiektów sportowych i potencjał wykonawczy, gwarantujący wykonanie prac w terminie. Pod uwagę brano również cenę - nie powinna ona przekroczyć pięciu procent kosztów budowy stadionu. Jak zapewnił Drzewiecki w budżecie Ministerstwa Sportu i Turystyki zagwarantowano na przyszły rok kwotę 60 mln złotych na potrzeby projektu.

Michał Borowski wyjaśnił, że Stadion Narodowy będzie typowym obiektem piłkarskim, ale poza samym boiskiem i trybunami, będzie dysponował dodatkowymi funkcjami, umożliwiającymi przeprowadzenie innych imprez masowych - koncertów, kongresów, targów.

Stadion ma być centralnym obiektem Narodowego Centrum Sportu, w skład którego wchodzić mają hala widowiskowo-sportowa na kilkanaście tysięcy widzów, hotel i centrum kongresowe. Jak wyjaśnił minister Drzewiecki zaprojektowanie i realizacja tych obiektów będzie przedmiotem osobnego postępowania, a rozpisanie konkursu przewidziano na wiosnę 2008 roku.

Założona w 1963 roku przez Helmuta W. Joosa pracownia JSK Architekten zatrudnia obecnie 150 architektów w centrali firmy i oddziałach. W Polsce funkcjonują oddziały w Warszawie (JSK Architekci sp. z o.o.), Sopocie i Wrocławiu. Specjalizuje się w dużych projektach - obiektów sportowych, portów lotniczych, dworców, centrów handlowych.

Reklama