Stadion przy Oporowskiej z podgrzewaną murawą

źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Infrastruktura sportowa. Po pracach związanych z montażem podgrzewanej murawy na stadionie Śląska przy Oporowskej przebudowywana jest trybuna kryta. Zmodernizowany stadion będzie mógł pomieścić około 12 tysięcy kibiców

Reklama

Po tym jak w październiku na wrocławskim stadionie przy Oporowskiej rozpoczęto wymianę murawy, teraz zaczęła się modernizacja trybuny krytej. Pamiętając przeciągające się prace podczas pierwszej części przebudowy obiektu, kiedy postawiono między innymi jupitery i wybudowano strefę wejściową, wrocławscy kibice mogą mieć duże obawy, czy drużyna Śląska będzie mogła wiosną rozgrywać spotkania na Oporowskiej?

- Na pewno stadion będzie gotowy na inaugurację rundy wiosennej. Wszystkie prace przebiegają według planu i najpóźniej w lutym obiekt będzie gotowy na przyjęcia kibiców - uspokaja Krzysztof Iwanków, kierownik ds. inwestycji z Młodzieżowego Centrum Sportowego, które zarządza stadionem przy Oporowskiej.

Modernizacja przewiduje między innymi wymianę drewnianych ławek na plastikowe krzesełka i przebudowę, tak aby trybuna spełniała wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Nie będzie natomiast wymiany dachu.

- Kiedy ostatnio rozmawialiśmy, wydawało mi się, że dach będzie wymieniany, ale okazuje się, że jednak nie. Jest przewidziane tylko jego odnowienie - potwierdza Iwanków.

Po zakończeniu wszystkich prac trybuna będzie mogła pomieścić blisko trzy tysiące kibiców, a koszt jej odnowienia ma się zamknąć w kwocie 3,5 mln zł.

Równocześnie kończy się montaż podgrzewanej murawy. Dzięki jupiterom prace te były prowadzone nawet po zapadnięciu zmroku. Podłoże i cała instalacja zostały już położone, a teraz pozostało wyłożenie nowej trawy.

- W tym tygodniu przynajmniej część nowej murawy powinna być już wyłożona. A może nawet uda się przykryć całe boisko. Wszystko przebiega zgodnie z planem - ocenia Iwanków.

Na tym modernizacja obiektu na Oporowskiej się nie zakończy. W planach jest przebudowa trybuny odkrytej, na której zostaną wymienione krzesełka tak, aby spełniać wymogi bezpieczeństwa. Ma zostać także postawiony dach. Na te prace, plus monitoring i system rejestracji kibiców, zostanie przeznaczone łącznie około 14,5 mln zł.

- Pieniądze na te prace są już zarezerwowane i na pewno zostanie to wykonane. Tylko jeszcze nie wiadomo kiedy - opowiada Iwanków. - Musimy się dobrze nad tym zastanowić, bo nie chcemy, aby Śląsk musiał ponownie przenosić się na inny obiekt - wyjaśnia.

Po zakończeniu wszystkich prac, mimo iż trybuny nie zostaną powiększone, na stadion przy Oporowskiej będzie mogło wejść około 12 tysięcy kibiców. Wszystko dlatego, że będzie spełniał wymogi stawiane przez służby bezpieczeństwa i zostanie zniesione ograniczenie wpuszczania liczby kibiców. W tej chwili na Oporowską może wejść zaledwie sześć tysięcy fanów Śląska Wrocław.

Na tym prace przy samym głównym boisku zostaną zakończone. Jednak w kontekście Euro 2012 jest wielce prawdopodobne, że na placu za koroną stadionu (plac od ulicy Kruczej) powstaną dwa boiska treningowe. Jedno pełnowymiarowe ze sztuczna murawą i drugie mniejsze, z naturalną nawierzchnią. Cały obiekt ma pełnić funkcję ośrodka treningowego podczas mistrzostw Europy w 2012 roku i stąd pomysł wybudowania dwóch boisk treningowych.

- Czy rzeczywiście takie boiska zostaną wybudowane, jeszcze nie jest przesądzone. Zależy, czy znajdą się na to pieniądze - krótko komentuje budowę boisk Iwanków.

Reklama