Stadion Narodowy jednak wewnątrz Stadionu X-lecia?

źródło: TOK FM / Gazeta Wyborcza

Stadion Narodowy być może powstanie jednak wewnątrz obecnego stadionu X-lecia - dowiedziało się radio TOK FM. W ministerstwie sportu trwają rozmowy, by ponownie zmienić lokalizację. Do zmiany decyzji namawia nowe władze resortu konsorcjum prof. Kuryłowicza, czyli jedna z trzech firm rekomendowanych przez Elżbietę Jakubiak jako wykonawca projektu stadionu

Reklama

Według Kuryłowicza budowa stadionu w niecce istniejącego stadionu jest sensowniejsza. Wcale nie trzeba wywozić gruzu, by zbudować stadion wewnątrz istniejącego, a zakres robót ziemnych byłby mniejszy niż w nowej lokalizacji. Stare boisko jest okolone bieżnią lekkoatletyczną, więc zmieści się w nim pełnowymiarowe boisko piłkarskie, wraz z parkingami i pomieszczeniami towarzyszącymi.

Na niekorzyść obecnej lokalizacji przemawiają też warunki geologiczne, które w nowym miejscu są nie tylko złe, ale i złożone. W części jest to piasek, a w części bagno. To spowodowałoby znaczne zwiększenie kosztów budowy. Sytuacja jest korzystniejsza na miejscu Stadionu X-lecia, bo choć do jego budowy użyto gruzów z Warszawy, to były one solidnie zagęszczane i mogą obecnie ułatwić posadowienie nowego obiektu.

Najważniejsze jest jednak to, że stadion w starej niecce nie będzie zajmował olbrzymiego nowego terenu obok, który można zagospodarować dla miasta. Hala, którą planowano wewnątrz starej niecki jest dużo mniejszym obiektem i można ją łatwiej postawić w innym miejscu.

Reklama