Białystok: zepsuła się nowa instalacja do grzania trawy

źródło: Gazeta Wyborcza Białystok; autor: Gutek

Większe mrozy i opady śniegu szczęśliwie oszczędziły nasze województwo. Inaczej piłkarze Jagiellonii mogliby mieć ogromny kłopot z dokończeniem rozgrywek, bo zepsuła się nowiutka instalacja do podgrzewania murawy. Dopiero we wtorek udało się ją uruchomić.

Reklama

Komunalny stadion przy ul. Słonecznej zyskał aparaturę do podgrzewania boiska w marcu. Za prawie 4 mln zł z budżetu gminy wykonała ją firma Zielona Architektura. Kiedy około tygodnia temu z powodu ochłodzenia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (administruje obiektem) postanowił ponownie uruchomić grzanie trawy, okazało się to niemożliwe.

- Murawa jest już zmarznięta - narzekał trener Artur Płatek, który wczoraj przed południem z Jagiellonią trenował przy ul. Słonecznej przed zbliżającym się w sobotę meczem w I lidze z Ruchem Chorzów. - Trzeba jak najszybciej włączyć podgrzewanie, bo będziemy mieli poważny kłopot - nie miał wątpliwości.

- Mam nadzieję, że awaria zostanie szybko usunięta. Na stadionie działają już wykonawcy z Zielonej Architektury - mówił zaraz potem "Gazecie" Jarosław Dworzański, dyrektor MOSiR-u. - Sprawdzają co się stało, że urządzenia sterownicze wykazują awarię i nie pozwalają uruchomić instalacji. Czy to tylko kłopoty z elektroniką, czy może jakieś uszkodzenie mechaniczne, które mogło powstać podczas niedawnego montażu oświetlenia.

Dlaczego te działania rozpoczęły się dopiero wczoraj?

- Instalacja wciąż jest na gwarancji, więc może ją naprawiać tylko wykonawca. Najzwyczajniej nie mogliśmy zlecić tego komuś innemu - odpowiada Dworzański. - Dlatego trzeba było trochę poczekać na przyjazd fachowców. Ale to nie powinno niczemu zaszkodzić, na razie nic złego się nie stało.

Po godzinie dyrektor poinformował, że udało się uruchomić podgrzewanie "ręcznie", z pominięciem elektroniki. Dwa ostatnie mecze Jagiellonii w roli gospodarza przed przerwą zimową (w lidze i Pucharze Ekstraklasy) zostaną więc rozegrane bez przeszkód. Następnie MOSiR planuje wyłączenie instalacji i ponowne jej uruchomienie dopiero na kilka tygodni przed początkiem rundy wiosennej, zaplanowanym na 23 lutego.

Na swoim prądzie

Wczoraj MOSiR odebrał nowe agregaty prądotwórcze (zakupione za ok. 400 tys. zł) potrzebne na stadionie. Na dotychczasowe mecze przy sztucznym oświetleniu urządzenia były wypożyczane.

Reklama