Na Stadionie Ludowym pojawiły się jupitery

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice; autor: qvist

Na stadionie Zagłębia Sosnowiec rozpoczęto w poniedziałek stawianie masztów oświetleniowych. Po południu nad koroną stadionu sterczały już trzy wysokie na ponad 40 metrów słupy.

Reklama

Do pionu postawił je specjalny dźwig. Precyzyjne ustawianie trwało kilkanaście minut, a na koniec maszt związały z fundamentem niezwykle wytrzymałe śruby. - Pogoda była idealna, bo nie wiało. Jeżeli tak się utrzyma, to we wtorek maszty będą już w komplecie - mówi Zbigniew Drążkiewicz, dyrektor sosnowieckiego MOSiR-u.

Konstrukcja masztów, jak i projektorów, które oświetlą murawę, wywodzi się z Francji. Słupy, które stoją na koronie Ludowego, nazywają się pieszczotliwe "Petit Jean", czyli po prostu Jaś.

Po zakończeniu prac Stadion Ludowy do spełnienia wymogów licencyjnych będzie potrzebował już tylko i... aż zadaszonych trybun. - Zwróciliśmy się do PZPN-u z prośbą, by dopuścić obiekt do rozgrywek i kontynuować prace - wyjaśnia Zbigniew Drążkiewicz, dyrektor sosnowieckiego MOSiR-u. Podobnie uczyniła wcześniej m.in. Jagiellonia Białystok - i zgodę dostała. Prezes Leszek Baczyński żartuje, że jeżeli zgody nie będzie, to kupi kibicom tysiąc parasolek. - Zawsze możemy też zrobić zadaszenie prowizoryczne, tak jak swego czasu na stadionie Polonii Warszawa. Czy jednak o to chodzi? - pyta Drążkiewicz.

Rozstrzygnięcie przetargu na wybór projektu zadaszenia ma nastąpić na przełomie listopada i grudnia. Koniec prac przewiduje się na maj przyszłego roku.

Także w 2008 roku do użytku ma zostać oddany nowy pawilon klubowy - znajdzie się w nim osiem szatni dla młodych piłkarzy, którzy - póki co - przebierają się w... kontenerach. - Po remoncie szatni dla drużyny gości liczba pomieszczeń gwałtownie się zmniejszyła - tłumaczy Drążkiewicz. Tuż przy nowym pawilonie powstanie też boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Jeżeli piłkarze Zagłębia będą chcieli pobiegać po sztucznej trawie w Sosnowcu już tej zimy, władze miasta zapraszają na boisko przy Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Kisielewskiego. Murawa ma być gotowa z końcem listopada, nada się jednak co najwyżej do treningu, bo jej wymiary to tylko 30 na 60 metrów. Minimalna wielkość boiska do piłki nożnej to 45 na 90 metrów.

Reklama