Euro 2012: co nowego w naszej szóstce?

źródło: własne; autor: Gutek

Po sześciu miesiącach od wyboru gospodarza Euro 2012 prezentujemy Wam aktualne zestawienie tego, co obecnie dzieje się w sześciu polskich miastach, goszczących mecze mistrzostw.

Reklama

Warszawa

Po decyzji o lokalizacji Stadionu Narodowego, osoby zań odpowiedzialne przedstawiły listę biur architektonicznych zaproszonych do negocjacji ws. zaprojektowania obiektu otwarcia mistrzostw. Na liście tej, znalazło się dwadzieścia zespołów i architektów, w tym m.in. sir Norman Foster, grupa Arup i Wojciech Zabłocki. Więcej na temat w newsie podsumowującym osiągnięcia zaproszonych biur.

Poznań

Władze Poznania obecnie bardziej zaaferowane są wykłócaniem się z rządem o zbyt niską, ich zdaniem, dotację niż pracami nad tamtejszym stadionem. Wciąż nie znana jest ostateczna koncepcja, jaka będzie realizowana przy Bułgarskiej, a co za tym idzie, harmonogram budowy wciąż pozostaje wielką niewiadomą.

Gdańsk

W drodze przetargu wyłoniony został konsultant miasta Gdańska ds. Baltic Areny. Zwycięzcą zostało międzynarodowe konsorcjum PwC mające udział m.in. w budowie Emirates Stadium i nowego Wembley. Niestety wybór ten został oprotestowany przez przegraną firmę Ernst&Young Corporate Finance.

Wrocław

We Wrocławiu zakończony został konkurs na koncepcję tamtejszego stadionu. Zwyciężyła firma JSK mająca w swoim dorobku m.in. projekt LTU Areny w Dusseldorfie. Obiekt na dwóch kondygnacjach pomieści 44 000 widzów, zaś jego elewacja wzorem Allianz Areny będzie dowolnie podświetlana.

Kraków

Przy Reymonta powstaje pawilon medialny, popularnie nazywany okrąglakiem, co można obejrzeć m.in. w dziale "Stadiony w budowie". Miasto podpisało wreszcie umowę z Wojciechem Obtułowiczem na zaprojektowanie reszty stadionu, lecz dokładny harmonogram prac wciąż nie jest znany.

Chorzów

Na Stadionie Śląskim trwają prace przy montażu podgrzewanej płyty boiska, realizowane przez Zieloną Architekturę. Wciąż nie zapadła ostateczna decyzja ws. sposobu przebudowy obiektu. Zwolenników modernizacji Śląskiego od podstaw nie brakuje, lecz samorząd forsuje koncepcję zadaszenia obecnie istniejących wałów ziemnych.

Reklama