Brazylia gospodarzem piłkarskich MŚ w 2014 roku!

źródło: PAP / onet.pl; autor: Majk

Brazylia zorganizuje finały piłkarskich mistrzostw świata w 2014 roku - postanowił obradujący w Zurychu komitet wykonawczy Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA). Brazylia była jedynym kandydatem.

Reklama

Będzie to drugi mundial w Brazylii - poprzedni odbył się tam w 1950 roku, a triumfował Urugwaj. Dotychczas dwa turnieje zorganizowały Francja (1938 i 1998), Meksyk (1970 i 1986), Niemcy (1974 i 2006) oraz Włochy (1934 i 1990).

Zgodnie z systemem rotacyjnym w przyznawaniu finałów MŚ turniej w 2014 roku miał zorganizować kraj z Ameryki Płd. Zainteresowanie wyraziła Brazylia, pięciokrotny mistrz świata, która dysponuje aż 18 miastami, które gotowe są zorganizować mecze turnieju. FIFA wybierze od 10 do 12 lokalizacji.

W wykazie miast przesłanym do FIFA jest Rio de Janeiro i legendarny stadion Maracana - arena finałowego spotkania MŚ w 1950 roku. Są też m.in. cztery stadiony, które dopiero powstaną. To 44- tysięczna Arena Bahia w trzecim co do wielkości mieści na wschodzie kraju - Salvadorze, 50-tysięczna Arena Recife-Olinda w Recife (to prawie dwumilionowe miasto, razem z położoną na wzgórzu Olindą nazywane jest brazylijską Wenecją), 50-tysięczna Estela dos Reis Magos w Natal oraz 41-tysięczna Arena Zagallo w Maceio. Obecnie żaden z brazylijskich stadionów nie spełnia wymogów FIFA do organizacji turnieju.

Kandydatura Brazylii wzbudzała sporo wątpliwości. Jak na razie kraj ten dysponuje 55 tysiącami miejsc noclegowych, a trzeba trzy razy więcej. Obawy wywoływał stan bezpieczeństwa na ulicach brazylijskich miast. Dużo mówiło się o tamtejszej przestępczości, ale inspekcja FIFA uspokoiła, pisząc w raporcie, iż zjawisko to jest mocno wyolbrzymione przez miejscowe społeczeństwo.

Prezydent Brazylijskiej Konfederacji Piłkarskiej Ricardo Teixeira we wtorkowej prezentacji tuż przed ostateczną decyzją FIFA zapewnił, że Brazylia potrafi zorganizować prawdziwe piłkarskie święto i mówił, jak bardzo te mistrzostwa potrzebne są temu krajowi i jego gospodarce, która dzięki turniejowi mogłaby nabrać dużego rozpędu.

To największy piłkarsko kraj świata - chwalił Brazylię prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej Michel Platini - Brazylia bardzo dużo wniosła do światowego futbolu. Dla każdego piłkarza występ Brazylii to będzie coś specjalnego. Wyjazd tam to jak pielgrzymka do Mekki lub do Jerozolimy.

Grający na co dzień w Bayernie Monachium brazylijski piłkarz Lucio bardzo ucieszył się, że w jego ojczyźnie zorganizowane będą finały MŚ. W naszym kraju wszyscy ludzie kochają futbol, więc dla nich do doskonała wiadomość. Brazylia rozwinie się, powstaną hotele, stadiony, lotniska. Mamy siedem lat na to, aby dobrze się przygotować.

Brazylijska delegacja w Zurychu liczyła 160 osób. Przewodniczył jej prezydent kraju Luiz Inacio Lula da Silva, który także zapewnił, że Brazylia potrafi zorganizować wspaniałe mistrzostwa. Był w niej także mistrz świata z 1994 roku Romario, a także obecny selekcjoner "Canarinhos" Dunga. Natomiast nieobecny w Szwajcarii był uważany na najlepszego piłkarza wszech czasów Pele, który nie wspierał kandydatury Brazylii.

Reklama