Będzie kasa na stadion Górnika!

źródło: wp.pl / Sport.pl

Około 120 milionów kredytu może dostać Zabrze na budowę nowego stadionu.

Reklama

Nabierają przyśpieszenia działania mające doprowadzić do rozpoczęcia w Zabrzu nowego stadionu Górnika. We wtorek przedstawiciel jednego z banków spotkał się w tej sprawie z władzami gminy. Efekt jest taki, że w niedługim czasie gmina może dostać kredyt w wysokości około 120 milionów złotych. Taka kwota w dużym stopniu pozwoliłaby sfinansować inwestycję, która – taka jest wola gminy – miałaby powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Wiadomo już, że nie ma mowy o zmianie lokalizacji stadionu.

- Pierwszym krokiem było powstanie gminnej spółki, która zajmie się przygotowaniem inwestycji. Stało się to kilkanaście dni temu. Teraz przyszedł czas na krok kolejny – twierdzi wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski. – Potwierdzam, że jesteśmy po audycie gminy dokonanej przez bank, który udzieliłby nam kredytu. Faktycznie, moglibyśmy liczyć na kwotę zbliżoną do tej, o której mowa. Teraz wiele będzie zależało od radnych, którzy musieliby poręczyć kredyt. Skoro jednak zrobiono pierwszy krok i jest wola, by w Zabrzu powstała taka inwestycja, to możemy chyba być optymistami. Nie ukrywam zresztą, że dzięki pojawieniu się firmy Allianz Polska rośnie inwestycyjna atrakcyjność miasta. Właśnie sprzedaliśmy działkę, za którą dostaliśmy ponad 420 złotych za metr kwadratowy. Jeszcze rok temu ceny w Zabrzu sięgały 50 złotych za metr. Skok jest ogromny, a ceny gruntów najlepiej świadczą o atrakcyjności terenów. Nowy stadion, spełniający europejskie standardy na pewno jest magnesem przyciągającym inwestorów – dodaje Lewandowski.

Gdyby nie było większych przeszkód, budowa mogłaby się zacząć w przyszłym roku. Nadal nie wiadomo jednak jaki stadion miałby powstać w Zabrzu. – Najpierw musi powstać konkretna koncepcja, potem kosztorys i plan robót. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie pomysłu, który był przygotowany przez MOSiR kilka lat temu. Wtedy miał to być obiekt na niespełna 20000 miejsc. Dziś wiemy, że potrzebowalibyśmy większego stadionu, dlatego myślimy o zmianie tego projektu. Stadion musiałby mieć około 30000 miejsc siedzących.

Więcej w Sporcie

Reklama