Zmiany w projekcie stadionu Wisły

źródło: krakow.naszemiasto.pl; autor: Krzysztof

Na koniec sierpnia miał być gotowy projekt trybuny wschodniej stadionu Wisły. Tak przynajmniej twierdził architekt Wojciech Obtułowicz, którego pracownia przygotowuje projekt obiektu przy ul. Reymonta - pisze "Gazeta Krakowska".

Reklama

Jak na razie mamy opóźnienie, które wynika m.in. z tego, że miasto ciągle nie podpisało umowy z architektem.

W Urzędzie Miasta Krakowa uspokajają. - Na razie nie ma umowy, ale prace i tak nie zaczną się w tym roku, więc mamy jeszcze trochę czasu - mówi Jan Machowski z biura prasowego UMK. - Do końca roku i projekt i umowa na pewno będą gotowe.

W podobnym tonie wypowiada się sam zainteresowany. - Czekamy na umowę, ale nie wpływa to na naszą pracę - mówi Wojciech Obtułowicz. - Dla nas stadion Wisły jest w tej chwili priorytetem i zapewniam, że cały czas pracujemy nad udoskonaleniem projektu. Jestem przekonany, że w najbliższych miesiącach będziemy gotowi. Na razie nie ma specjalnego zagrożenia, jeśli chodzi o termin prac.

Te przy trybunie wschodniej mają rozpocząć się na początku 2008 roku. Na pierwszy ogień pójdzie wyburzenie obecnego sektora C. - I do tego też się przygotowujemy - zapewnia Wojciech Obtułowicz. - Dla bezpieczeństwa ludzi, którzy będą przy tym pracować, musimy zgromadzić dokumentację, która wyjaśni, co mieści się pod wałem ziemnym, na którym opiera się obecna trybuna.

Wracając do projektu, to w ostatnim czasie nastąpiły w nim znaczące zmiany. Do tej pory nie były przewidziane piętra, a teraz to się zmieniło. Zarówno trybuna wschodnia, jak i zachodnia będą miały po dwie kondygnacje, a każda z nich ma pomieścić ponad 10 tysięcy miejsc. W ramach projektu obu trybun znajdują się narożniki, które będą ich integralną częścią. Wątpliwości budzi umieszczenie oświetlenia również na trybunach północnej i południowej. Czy nie dojdzie do sytuacji, w której jupitery będą świecić np. bramkarzom w oczy?

- Nie ma takiego zagrożenia, bo to jest kwestia techniczna - mówi Wojciech Obtułowicz. - Trzeba po prostu odpowiednio ustawić światła.

Dodajmy, że swój udział w budowie stadionu chcą mieć również kibice Wisły. Spotkali się już w tej sprawie kilka razy z prezydentem Jackiem Majchrowskim. Fani mają szereg uwag do już wybudowanych trybun północnej i południowej. Chodzi o to, żeby wyciągać wnioski z wcześniejszych niedociągnięć i uniknąć usterek, które miały miejsce na już wybudowanych trybunach.

Bartosz Karcz, Gazeta Krakowska

Reklama