Stadion Wisły: nowa wizja

źródło: Gazeta.pl; autor: Michał

Gazeta Wyborcza dotarła do najświeższej wersji projektu stadionu przy ul. Reymonta, przygotowywanego w pracowni Wojciecha Obtułowicza. Zmiany w konstrukcji przestrzennej sprawiły, że obiekt nabiera w końcu wyraźnego charakteru. Znane są też najnowsze szczegóły dotyczące zaplecza technicznego

Reklama

Stadion Wisły: nowa wizja

Jeszcze wczoraj wizualizacje i przekroje, pokazujące szczegóły rozwiązań funkcjonalnych i przestrzennych stadionu, były dyskutowane w ścisłym gronie pracowników biura. Dziś jako pierwsi publikujemy je na naszych łamach.

Powraca duch historycznej kolumnady

- Najnowsza koncepcja to zmiana sposobu myślenia o tym obiekcie - mówi Wojciech Obtułowicz. Co się zmieniło? Przede wszystkim pojawiły się nowe elewacje trybun wschodniej i zachodniej. Ich forma nawiązuje do historycznej kolumnady wokół stadionu, zbudowanej w latach 50. To posunięcie zmieniło sylwetę stadionu, który nabrał wyrazistości. - Dzięki nowej elewacji powstał rów widokowy, którego kadr otwiera się w kierunku Wzgórza św. Bronisławy. To dawna wizja ubrana we współczesne atrybuty - tłumaczy Obtułowicz. Nowa konstrukcja pozwoli na dodanie drugiego poziomu balkonu na obu trybunach: wschodniej i zachodniej oraz zastąpienie ukośnych cięgien ażurową konstrukcją słupową. Dzięki niej na tle nieba obiekt staje się znacznie lżejszy. Cały czas badamy, czy ze wszystkich miejsc na stadionie będzie równie dobrze widać, co dzieje się na boisku - dodaje Obtułowicz.

Jeżeli pojawi się kilka miejsc o gorszej widoczności, architekci poinformują o tym władze klubu, a te zdecydują, czy obniżyć na nie ceny biletów.

Skórzane fotele i panoramiczne windy

- Forma wysięgników, tych widocznych obecnie najprawdopodobniej się zmieni. Stadion w całości należy do miasta, które nastawia się na wykorzystanie obiektu do różnych imprez, nie tylko rozgrywek piłkarskich. Rozważamy więc sposób zamontowania naświetlenia estradowego, które pozwoli na precyzyjne ustawienie strumieni światła. Pod zadaszeniem trybun mogą pojawić się lampy meczowe. Właśnie nad tym pracujemy. Oświetlenie to zwieńczenie budowy. Mamy zatem czas, żeby jeszcze rozważyć wszystkie możliwości - mówi Obtułowicz. W projekcie pojawiło się też duże zadaszone wejście dla oficjeli, prowadzące do trybuny zachodniej.

Zgodnie z nową koncepcją z reprezentacyjnego holu panoramiczne, przeszklone windy prowadzić będą do tzw. skyboksów, czyli zlokalizowanych na najwyższej kondygnacji stanowisk dla komentatorów, VIP-ów i obserwatorów. W tej części powstanie również przestronny salon biznesowo-bankietowy. Loże i fotele będą komfortowe, skórzane. Takie same pomieszczenia pojawią się również po przeciwnej stronie obiektu.

Architekci rozważają też, czy pod płytą boiska nie poprowadzić tunelu, który połączyłby obie trybuny.

Wiadomo już z całą pewnością, gdzie będą szatnie: na piętrach pod trybunami południową i zachodnią. - Na płytę boiska zawodnicy będą wychodzili składanym w harmonijkę rękawem o szerokości około pięciu metrów - wyjaśnia Obtułowicz.

- Zmiany, które pojawiły się w projekcie, to wynik opinii obserwatorów, którym znudziła się wcześniejsza sylweta obiektu. Uważnie wsłuchujemy się w ich zdanie, wszystko, co dobre, zostawiamy, a co złe, poprawimy - kwituje Obtułowicz.

Takie podejście służy udoskonalaniu projektu, do czego włączyli się również członkowie Stowarzyszenia Kibiców Wisły Kraków, przedtem rozczarowani impasem w kontaktach władze klubu Wisła - urząd miasta.

Po czerwcowym spotkaniu przedstawicieli stowarzyszenia z prezydentem Jackiem Majchrowskim i Barbarą Janik, dyrektorką krakowskiego Biura ds. Euro 2012, do rozmów dochodzi częściej.

- I już są tego pierwsze efekty - mówi Szymański.

Autor: Dawid Hajok, Gazeta Wyborcza Kraków, 07.09.2007.

Do komentowania najnowszej wizualizacji projektu stadionu Wisły zapraszamy na na nasze forum.

Reklama