Projekty: Astana, Edynburg, Odessa i Lech

źródło: własne; autor: Redakcja

Kibiców w całej Polsce zapewne zainteresuje uaktualniony projekt stadionu Lecha Poznań. Dobre porównanie z polską rzeczywistością mogą stanowić 3 ciekawe projekty od Szkocji po Kazachstan.

Reklama

Na początek jednak Odessa- to właśnie w tym ukraińskim mieście ma powstać ostatni stadion rezerwowy Euro 2012. Długo oczekiwany projekt właśnie się pojawił i swoim rozmiarem przewyższył oczekiwania- początkowo planowany na nieco ponad 30 000, ostatecznie ma mieć o 20 000 miejsc więcej i być jednym z największych obiektów Euro, zaraz po Kijowie i Warszawie, a na równi z Donieckiem. Budowa ma ruszyć jeszcze pod koniec tego roku. Projekt nie powala pod względem architektury, ale trzeba wziąć pod uwagę, że będzie to przebudowa istniejącego już Stadionu Czernomorca.

Okazalszy plan, niż przewidywano, zaprezentował także klub rosyjskiego milionera Romana Romanova- szkockie Hearts. Ich stadion ma być stopniowo przebudowywany tak, by ostatecznie konkurował z największymi w lidze Celtic Park i Ibrox z pojemnością ok. 40 000 miejsc. Już sama przebudowa głównej trybuny, która jest pierwszym etapem zmian, zwiększy dochody z biletów o prawie 2,5mln funtów. Jak obliczyli Szkoci, nowy kompleks powstały od strony ul. McLeod'a da 250 nowych miejsc pracy i przyniesie lokalnemu biznesowi ponad 500 000 funtów dodatkowych zysków. Nic w tym dziwnego, bo poza dwupoziomową trybuną na 10 000 widzów ma powstać także pokaźny hotel, powierzchnie komercyjne i biurowe (12 000 m2), mieszkania oraz centrum bankietowo-konferencyjne. Całość pochłonie niebagatelną sumę 51mln funtów. Hearts chcą zacząć prace na placu budowy od wiosny 2008, a skończyć zimą 2010. Jednak przed władzami jeszcze społeczne konsultacje i negocjacje z miastem, dlatego projekt może ulec zmianie.

Ostatnim, ale bynajmniej nie najmniej efektownym, jest projekt Stadionu Narodowego w Kazachstanie. Zaprojektowany przez turecką pracownię Tabanlioglu obiekt to wzorowy trzydziestotysięcznik. Nowoczesny z wyglądu i funkcji- będzie jednym z najmniejszych stadionów na świecie z rozsuwanym dachem, co zapewni mu funkcjonalność niezależnie od trudnych warunków pogodowych. Spełnia też wszystkie najważniejsze wymogi UEFA i FIFA. Ma się stać wizytówką kazachskiej piłki i jednym z centralnych punktów nowej stolicy- Astany. Na budowie trwają już prace ziemne.

Natomiast Stadion Miejski w Poznaniu według najświeższych wizualizacji został odchudzony o kratownicę, która w poprzedniej koncepcji znajdowała się nad obiskiem. Zachęcamy do oglądania udostępnionych przez Urząd Miasta w Poznaniu materiałów i dyskusji na forum.

Reklama