Modernizacja Stadionu Śląskiego, atrakcje dla kibiców

źródło: PAP / onet.pl; autor: Majk

20 sierpnia rozpocznie się modernizacja płyty Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Kończą się prace przy budowie nowoczesnego zaplecza szatni wraz z pomieszczeniami odnowy biologicznej. Powstały projekty podniesienia turystycznej atrakcyjności regionu w związku z EURO 2012.

Reklama

Do 30 października boisko zostanie tymczasowo pokryte trawą z rolek, ponieważ dyrekcja stadionu stara się o organizację w listopadzie meczu eliminacyjnego ME Polska - Belgia.

W drugim etapie, który zakończy się 30 czerwca 2008 roku, usunięta zostanie nawierzchnia z rolek i wysiana trawa, która już na trwałe pokryje płytę boiska. Jej pielęgnacja potrwa do 30 września. Nawierzchnia wzmocniona zostanie włóknami polimerowymi. Zamontowana będzie instalacja podgrzewająca murawę oraz system jej automatycznego odwadniania i nawadniania. Koszty całego przedsięwzięcia wyniosą 6 485 638 zł. Samorządy Województwa Śląskiego oraz Chorzowa złożyły wspólnie do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego propozycje dwóch projektów turystycznych, które mogą otrzymać dofinansowanie przed EURO 2012.

Pierwszy dotyczy podniesienia atrakcyjności turystycznej Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, otaczającego Stadion Śląski. Aby przyciągnąć większą liczbę osób planuje się m.in. modernizację kolejki linowej "Elki" i wąskotorowej, budowę egzotarium wraz z kompleksową odnową doliny dinozaurów oraz rozbudowę parkingów. Szacowany koszt realizacji projektu wynosi ok. 13,6 mln euro.

Atrakcją dla turystów oraz kibiców podczas planowanych rozgrywek Euro 2012 w regionie ma być także poszerzenie oferty działającego w Zabrzu Śląskiego Ośrodka Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej. W wyniku realizacji projektu ocenianego na ok. 16,1 mln euro, mogą zostać udostępnione unikalne podziemia kopalniane w śródmiejskiej strefie przemysłowej miasta. Dzięki podziemnym sztolniom z portami przeładunkowymi oraz ekspozycją nadszybi zwiedzający będą mogli odbyć swoistą podróż w czasie.

Propozycje projektów są odpowiedzią na zaproszenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego skierowane do miast-gospodarzy mistrzostw. Dotyczy ono składania propozycji projektów turystycznych wpisujących się w organizację EURO 2012. Mogą one być realizowane zarówno na terenie miasta - gospodarza, jak i w gminach położonych w pobliżu miejsca rozgrywek.

Reklama