Stadion Narodowy Tanzanii na ukończeniu

źródło: własne; autor: Michał

60 000 miejsc siedzących pomieści nowy dom reprezentacji Tanzanii, budowany kilkadziesiąt metrów od poprzedniego. Będzie pierwszym obiektem w kraju, spełniającym wszystkie normy FIFA i MKOL.

Reklama

Otwarcie nowego stadionu już we wrześniu. Do tego czasu mieszkańcy Dar es Salaam będą musieli zasiadać na dzisiejszym narodowym obiekcie. Ledwie 20 500 miejsc, mało które zadaszone, bardzo słaby stan techniczny. Znieść to będzie tym trudniej, że nowy światowej klasy stadion stoi tuż obok, dosłownie za płotem. Jego budowa to wspólne przedsięwzięcie chińskich i tanzańskich rządów. Co ciekawe, Chińczycy wyłożyli połowę sumy na budowę tego obiektu. Całość to 56mln $, czyli zaledwie 150mln zł. W zamian Pekin dostał wyłączność na jego zaprojektowanie i budowę. Natomiast Tanzańczycy otrzymali spełniający wszystkie wymogi międzynarodowych imprez (FIFA i MKOL) obiekt.

Zu Dao Chun nadzorujący projekt stwierdził dziś, że stadion jest gotowy i czekamy tylko na decyzję rządu co do daty oddania obiektu. Stadion został zbudowany według zaawansowanych technologii i w ciągu najlbiższych 30 lat nie będzie trzeba wykonywać na nim żadnych prac. Projektem zajął się Beijing Institute of Architectural Design. wizualizację projektu możecie zobaczyć na naszym forum internetowym.

Reklama