Radom: Prezydencka koncepcja centrum sportowego

źródło: Gazeta.pl

Radom będzie się starał o to, by gościć u siebie jedną z drużyn Euro 2012. Dlatego przed mistrzostwami chcemy wybudować na Koniówce centrum sportowo-rekreacyjne ze stadionem na 20 tysięcy miejsc.

Reklama

Magistrat rozważał kilka lokalizacji tej potężnej inwestycji. Jak informowaliśmy, wybór padł na Koniówkę, bo jest położona w pobliżu tras krajowych. Wczoraj prezydent Andrzej Kosztowniak zaprezentował dziennikarzom koncepcję zagospodarowania terenu.

Centrum sportowe ma być budowane etapami. Przynajmniej pierwszy miałby być zakończony przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

- Właśnie ze względu na Euro 2012 główną uwagę poświęcimy stadionowi, boiskom treningowym - tłumaczył Kosztowniak. Wyjaśniał, że te obiekty znajdą się na terenie gminnym, a także należącym do wspólnoty wiejskiej, który jest łatwiejszy do wywłaszczenia niż grunt prywatny stanowiący część terenu przeznaczonego do zagospodarowania w II etapie. Tam procedury związane z uregulowaniem stanów prawnych i wykupem mogą potrwać do dwóch lat.

Stadion ma mieć aż 20 tysięcy miejsc pod zadaszeniem, wraz z nim ma stanąć także budynek dydaktyczny szkoły mistrzostwa sportowego o profilu piłka nożna, wybudowane zostaną boiska treningowe o sztucznej i trawiastej nawierzchni. Będzie też 100-metrowa bieżnia. W I etapie powstać mają także parkingi na ponad 1000 aut.

Na pozostałym terenie autorzy koncepcji widzieliby halę sportową dla 7 tys. widzów, a także pływalnię olimpijską (50 m, 10 torów, widownia z 1500 miejscami). Tam także znalazłyby się parkingi wielopoziomowe, tereny rekreacyjne oraz hotel. Jak już pisaliśmy, by podejmować piłkarzy uczestniczących w Euro 2012, musimy dysponować hotelem z czterema gwiazdkami. Miasto najchętniej sprzedałoby część terenu inwestorowi, który wybuduje taki hotel oraz restauracje, obiekty fitness. - Czekamy na ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym - mówił prezydent.

Bez inwestorów centrum nie powstanie, bo koszt jego budowy to co najmniej 220 mln zł. Na razie zapewnione mamy 28 mln zł z funduszy unijnych (z budżetu UE na lata 2007-13), gdyż zarząd województwa zaliczył budowę stadionu miejskiego w Radomiu do tzw. projektów kluczowych. Stadion, planowany uprzedni przy ul. Struga, miał kosztować tylko ok. 70 mln zł. Obecna koncepcja obejmuje więcej obiektów, których budowa będzie wielokrotnie droższa. Według prezydenta marszałek Mazowsza zapewnił go, że mimo tych zmian inwestycja nie wypadnie z listy projektów kluczowych. Władze miasta liczą, że duży udział w finansowaniu przedsięwzięcia będzie miało Ministerstwo Sportu. - Będziemy się starali także o poparcie poszczególnych związków sportowych - dodał Kosztowniak.

Dziennikarze pytali także o to, czy gminę będzie stać na utrzymanie takich obiektów. Prezydent przyznał, że dla Radomia Euro 2012 będzie trwało najwyżej dwa tygodnie. Co będzie potem? Nie umiał podać żadnych szacunkowych wyliczeń.

Autor: Magdalena Ciepielak, Gazeta Wyborcza Radom 04.07.2007

Reklama